W ciepłe wiosenne i letnie dni dzieci najchętniej bawią się na świeżym powietrzu. Ruch poza czterema ścianami wspomaga ich rozwój i korzystnie wpływa na zdrowie maluchów. Niestety z przebywaniem na słońcu wiąże się także konieczność ochrony dzieci przed szkodliwym promieniowaniem.

Data dodania: 2011-03-22

Wyświetleń: 2747

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

W samej Wielkiej Brytanii co roku rejestruje się ponad 75 000 nowych przypadków raka skóry! Poparzenia słoneczne w dzieciństwie mogą podwoić ryzyko zachorowania na raka skóry po osiągnięciu wieku dorosłego. Nabawienie się oparzenia słonecznego trwa tylko chwilę, czasem wystarczy tylko kilkanaście minut, a uszkodzenia są długotrwałe lub permanentne.

Delikatna skóra dzieci i niewykształcone mechanizmy ochronne skóry sprawiają, że maluchy są bardzo podatne na oparzenia słoneczne. Dlatego tak ważne są odpowiednie środki, które sprawiają, że ochrona dzieci przed słońcem będzie łatwiejsza..

Ważne jest, by dzieci nie przebywały na słońcu przez długi czas, a zwłaszcza w godzinach południowych, gdy działanie promieni ma największą siłę. Niezbędne jest regularne smarowanie maluchów kremami ochronnymi z wysokimi współczynnikami ochrony. Należy także chronić dzieci ubierając je odpowiednio. Pamiętajmy jednak, że materiał czapeczek, bluzek czy parasolek przeciwsłonecznych może przepuszczać część promieniowania, które przedostaje się do skóry dziecka. Dlatego tak ważny jest odpowiedni wybór ubranek, w których dzieci będą bawiły się np. na plaży.

Warto zastanowić się nad kupnem ubranka, czy stroju kąpielowego dla dzieci, gdy przebywamy na plaży lub otwartym basenie, wykonanych z materiałów z filtrem przeciwsłonecznym. Poniżej kilka cech, jakie powinny posiadać takie ubranka.

Tkaniny, z których uszyte jest takie ubranko, powinny posiadać wysoki filtr ochronny – SPF 50+. Zgodnie z uregulowaniami unijnymi jest to najwyższa wartość faktora i zapewnia bardzo wysoki poziom ochrony.

Tkaniny powinny posiadać odpowiednie certyfikaty przyznane przez wyspecjalizowane organizacje. Taką organizacją jest np. australijski instytut ARPANSA.

Materiał, z którego wykonane są ubranka na słońce, na plażę, powinien być chłodny i gładki w dotyku, by dzieci chciały go nosić.

Powinien też zapobiegać przegrzewaniu, jednocześnie wchłaniając pot ze skóry.

Dostępne na rynku produkty występują w ciekawych wzorach i kolorach. Jest to bardzo istotne, bo ubranko chroniące przed szkodliwym promieniowaniem powinno, oprócz spełniania funkcji praktycznych, zaspokajać także potrzeby estetyczne dziecka i jego rodziców.

Ponadto ładne ubranko, w którym dzieci na plaży mogą bezpiecznie się bawić, można łączyć z innymi ubraniami w chłodniejsze dni i zakładać dziecku np. pod sweter. Jeśli skorzystasz z dobrej jakości ubrania, które latem zapobiega przegraniu, w chłodniejsze dni będzie miało odwrotne działanie – pomoże w utrzymaniu ciepła.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena