Założe się, że wiele razy spoglądałeś na  jednego ze swoich znajomych i zastanawiałeś się, jak to jest możliwe, że on konsumuje tak duże ilości jedzenia i bez najmniejszego wysiłku utrzymują swoją wagę w normie. „On ma dobrą przemianę materii” , brzmi znajomo?

Data dodania: 2011-03-19

Wyświetleń: 2215

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak to jest, że jedni mają metabolizm na wysokim poziomie a inni na niskim? Zastanawiałeś się już, jakie czynniki mają wpływ na poziom twojego metabolizmu? Czy wręcz przeciwnie, wszystko pozostawiałeś genetyce? Jeśli tak było, to mam dla Ciebie niespodziankę. Przedstawię Ci kilka sposobów dzięki którym maksymalnie podkręcisz swój metabolizm. 

1. Ludzie z nadwagą mają wolny metabolizmu
Jest to oczywiście ściema. Im jesteś większy/a tym więcej energii(kcal) potrzebujesz, aby siedzieć, stać, jeść, czy używać mięśni. Pomyśl tylko, o noszeniu kilkunastu kilogramowego kombinezonu tłuszczu każdego dnia. Jeśli odejmiesz sobie kalorii i dołożysz ćwiczeń, na pewno pozbędziesz się niepotrzebnego balastu kilogramów.

2. Związek pomiędzy mięśniami a metabolizmem
Na tempo przemiany materii – szybkość z jaką ciało spala kalorie, istotny wpływ ma ilość mięśni które posiadasz. Krótko mówiąc, im więcej mięśni, tym szybsze tempo przemiana materii w bezruchu. Dobra wiadomość jest taka ,że każdy 1kg masy mięśniowej, spala dziennie około 100 kcal podczas gdy ty nic nie musisz robić w tym kierunku.

3. Czy wiek ma znaczenie ?
Odpowiedz wydaje się oczywista. Jak każdy aspekt w naszym organiźmie tak i również metabolizm, z wiekiem zwalnia nieco swoje obroty. Niestety z wiekiem mamy skłonność do coraz  mniejszej aktywności. Natomiast głównym czynnikiem odpowiedzialnym za spowolnienie metabolizmu jest systematyczny rozpad tkanki mięśniowej. Ten proces rozpoczyna się kiedy jesteśmy jeszcze relatywnie bardzo młodzi. Nasz BMR(body mass rate) systematycznie zaczyna spadać o 2 do 3% w każdej dekadzie po ukończeniu 20 roku życia.

4. Kwestia płci! 
W tym przypadku panowie mają więcej szczęścia. Z racji tego, że fizycznie jesteśmy więksi, nasze zapotrzebowanie kaloryczne jest wyższe. W konsekwencji nasz BMR jest większy, ale waga nie jest tutaj głównym czynnikiem. Mężczyźni zazwyczaj mają większy procent tkanki mięśniowej niż kobiety. W przybliżeniu mężczyźni mają pomiędzy 15 a 17% tkanki tłuszczowej. Podczas gdy kobiety mają jej znacznie więcej pomiędzy 18 a 22%

5. Wpływ środowiska 
A konkretnie rzecz ujmując, temperatura i klimat w jakim żyjemy, ma istotny wpływ na tempo przemiany materii przez nasz organizm. Wyobraź sobie ,że przez godzinę znajdujesz w pomieszczeniu przy temp 10*C. Twój organizm zostaje zmuszony do ciężkiej pracy a żeby utrzymać temperaturę ciała w normie. Co oznacza większą ilością spalonych kcal. Zacznij podkręcać swój metabolizm już na początku dnia, biorąc nieco chłodniejszy prysznic niż zwykle.

6. Odżywianie
Kolejnym czynnikiem, który już na początku dnia pozwoli podkręcić twój metabolizm jest śniadanie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo istotny impact ma sniadanie na przemianę materii przez cały dzień. Jeśli rano pomijasz śniadania, to tak jak byś każdego dnia wstawał i zapominał obudzić swój metabolizm.

Białko- jest ono długo trawione i przyswajane przez nasz organizm i dzięki temu wymaga dodatkowej energii, pozyskiwanej z zapasów tłuszczu.

Tłuszcze – zwłasza te pochodzące ryb morskich, bogate w (kwasy omega-3) które nie odkładają się w komórkach tłuszczowych, ale ułatwiają rozpad ich zawartości.

Przyprawy - takie jak pieprz, chili, imbir, cynamon, wpływają one na zwiększoną produkcję ciepła w organizmie.

Kawa - kofeina zawarta w kawie podkręca akcje bicia serca co jest równoznaczne z większa ilością spalonych kcal.

7. Ćwiczenia 
Oczywiście, odgrywają one istotną role w procesie przemiany materii.
Warto zaznaczyć ,że nawet najmniejsza dawka dodatkowego ruchu, zaoferowana twojemu organizmowi, będzie miała istotny wpływ. Z racji tego ,że jest to temat nieco bardziej złożony, poświęcę mu znacznie więcej uwagi w jednym z kolejnych artykułów.

                                                                                                                                                                                                                Przemysław Rozmarynowski 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena