Zawory elektromagnetyczne wykorzystuje się do pracy w warunkach wysokiego ciśnienia ze względu na swoją solidną i trwałą konstrukcję. Przykładem może być sterowanie pompami w hydraulicznych instalacjach wodnych.

Data dodania: 2011-03-15

Wyświetleń: 2562

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Elektrozawory spełniają ważną rolę jako sterownik do różnych urządzeń, jak np. siłowniki. Wielkości przyłącza obejmują zakres od G 1/8 DO G1, w skutek czego możliwe jest korzystanie ze zróżnicowanych średnic nominalnych. Wykonane są zazwyczaj z mosiądzu lub stali szlachetnej. Często spotykane elektrozawory typu 2/2 wymagają dla zamknięcia i otwarcia różnicy ciśnień między wejściem a wyjściem. Pamiętać trzeba że gdy różnica ciśnień spadnie poniżej wymaganej wartości to zawór przestanie prawidłowo działać. Główną zaletą tego typu rozwiązań jest możliwość kontroli wysokiego ciśnienia przy dużych średnicach, dzięki użyciu niewielkich objętościowo elektromagnesów. Zarówno element odcinający jak i cewka magnesu są wymienialne co w maksymalny sposób ułatwia proces serwisowy. Długa trwałość użytkowania jest zagwarantowana przez różnorodne materiały uszczelniające, dostosowane do medium wobec którego mają być użyte. Elektrozawory możemy łączyć w bloki tworząc wyspy zaworowe.

Elektrozawory wysokociśnieniowe wykorzystywane są m.in w przemyśle motoryzacyjnym i instalacjach tankowania (lepiej wykorzystywana pojemność zbiornika). Zawory wykorzystywane do gazu ziemnego lub wodoru muszą charakteryzować się dużą szczelnością i trwałością użytkowa. Proces produkcyjny zaworów jest stale udoskonalany poprzez optymalizację korpusu jak stosowanie nowych materiałów. Gdy liczy się dla nas najwyższy poziom wykonania i bezpieczeństwa powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na zawory posiadające odpowiedni certyfikat . Zawory z tej grupy poza wysokogatunkowym wykonaniem cechują się specjalnym pokryciem powłokowym przy obciążalności zaworu PN 675.

Solidne wykonanie zabezpiecza zawór przy przepływie zanieczyszczonych mediów co gwarantuje pełną funkcjonalność zaworu w każdych warunkach. Inną zaletą zaworów posiadających certfikat bezpieczeństwa jest wyższa dopuszczalna częstotliwość przełączania. Wysoka żywotność zaworów jest wynikiem odpowiedniego dopasowania poszczególnych ich elementów i przez długi okres czasu nie wymagają zabiegów serwisowych. Łatwość montażu i serwisowania oraz zastosowanie odpowienich materiałów uszczelniających umożliwia współpracę z agresywnymi mediami. Zwarta budowa umożliwia połączenie ich w zintegrowany blok zaworów.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena