Za co pracownik otrzymuje wynagrodzenie? Za pracę, oczywiście. Ale czy tylko? Jeśli zapytamy o to osobę z działu personalnego, usłyszymy najprawdopodobniej, że pracownik otrzymuje wynagrodzenie za swoją pracę oraz posiadane kompetencje...

Data dodania: 2011-03-07

Wyświetleń: 1431

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

A kompetencje to zarówno doświadczenie, postawa wobec obowiązków, jak również wiedza teoretyczna i umiejętności praktyczne. Nie bez przyczyny mianem kompetentnej określamy osobę wykonującą swoją pracę sprawnie, skutecznie i na odpowiednim poziomie jakościowym.

Wraz z przeobrażeniami gospodarczymi zmienił się również rynek pracy. Zanikowi uległ właściwie fenomen pracy i pracodawcy “na całe życie”. W chwili obecnej - szczególnie dla osób z pokolenia Y, pokolenia wyżu demograficznego z lat osiemdziesiątych - oczywista wydaje się konieczność stałego podnoszenia poziomu wiedzy i umiejętności.

W czasach “rynku pracodawcy” oczekiwania pracodawców wzrosły. Nie oznacza to jednak, że poszukuje się ekspertów od wszystkiego. Rekruterzy wypatrują raczej kandydatów z “potencjałem”, który odpowiednio kierowany, przyniesie korzyść firmie. Na potencjał składają się pożądane na rynku pracy cechy osobowości oraz umiejętności i wiedza, specyficzna dla danego zawodu. Warto pamiętać, że pod względem prezentowanego “potencjału” wartościowani jesteśmy również w momencie ocen okresowych, awansów, mianowań czy rekrutacji wewnętrznych.

Warto przyjrzeć się oczekiwaniom pracodawców. Istnieje pewien zestaw najczęściej wymienianych cech idealnego kandydata. Znajdziemy wśród nich między innymi umiejętność pracy w zespole, komunikatywność, kreatywność w rozwiązywaniu zadań oraz zdolność pracy pod presją czasu. Wymagania te nie są niczym niezwykłym - wydaje się, że przywykliśmy do nich.

Coraz częściej spotkamy jednak wymagania określane mianem elastyczności oraz chęci do podnoszenia swoich kwalifikacji. Nie powinno to stanowić zaskoczenia w czasach ciągłych zmian rynkowych i technologicznych. Firmy chcą bowiem zatrudniać osoby, które możliwie najłatwiej dostosują się do nowych warunków. Zmiany oznaczają bowiem potrzebę zaktualizowania lub nabycia nowej wiedzy czy umiejętności.

Z tego też powodu coraz częściej poszukuje się pracowników posiadających szeroki wachlarz umiejętności i otwartych na realizację zadań w nowych obszarach. Aby móc sprostać tym oczekiwaniom, trzeba nie tylko nieustannie śledzić kierunki rozwoju, ale również przewidywać obszary, w których rozwój wzmocni naszą atrakcyjność na rynku pracy.

Poziom, aktualność i adekwatność wykształcenia jest bowiem jednym z najsilniejszych czynników decydujących o naszych szansach na rynku pracy. Wyraźnie lepszą sytuację posiadają absolwenci uczelni wyższych. Pamiętajmy o tym i zainwestujmy w naszą przyszłość.

(Źródło: Raport o rynku pracy oraz zabezpieczeniu społecznym, Warszawa 2008).

Licencja: Creative Commons
0 Ocena