Panele podłogowe, bo o nich mowa będzie w tym artykule, to jedna z najnowocześniejszych metod wykańczania podłóg. Swoją popularność zawdzięczają łatwemu montażowi, sami bez wynajmowania ekipy fachowców możemy ułożyć podłogę w kilka godzin, oraz w stosunkowo niskiej cenie....

Data dodania: 2011-02-22

Wyświetleń: 1746

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

      Panele podłogowe są gotowym produktem, nie musimy ich w żaden sposób wykańczać, z powodzeniem możemy układać wzory do złudzenia przypominające parkiet, mozaikę, typowe deski lub podłogę imitującą drewno. Wyróżniamy następujące rodzaje paneli:

- panele drewniane (zbudowane są z trzech warstw różnych gatunków drewna lub drewna i elementów drewnopodobnych, długość paneli drewnianych wynosi przeważnie od 40 do 250 cm, szerokość od 13 do 21cm, grubość paneli drewnianych zależy od ilości warstw użytych do ich produkcji) 

- panele korkowe (budowa podobna do paneli drewnianych, grubość paneli wynosi od 10 do 12mm )

- panele laminowane (dobrej jakości są odporne na zaplamienia i wysoką temperaturę)    

  Przed zakupem paneli powinniśmy zwrócić uwagę na to, jaką mają klasę ścieralności, czy są odporne na zaplamienia i jaką metodą się je układa. Wszystkie dane znajdziemy na etykiecie opakowania.

Panele laminowane różnią się między sobą klasą ścieralności, która oznaczona jest symbolami od AC1 do AC5, im cyfra jest większa, tym wyższa odporność.

panele w klasie AC1-AC2 - zastosowanie: sypialnie, pokoje wypoczynkowe

panele w klasie AC3-AC4 - zastosowanie: pomieszczenia intensywnie użytkowane (kuchnia, korytarz, schody)

panele w klasie AC5 - zastosowanie: pomieszczenia przemysłowe wymagające bardzo odpornej podłogi

Panele drewniane - ścieralność nie jest oznaczona symbolami, zależy od twardości materiału, z którego zostały wykonane:

miękkie - sosna, świerk, jodła, polecane do sypialni

średnio twarde - brzoza, olcha, modrzew, wiśnia, polecane do pokoi dziennych

twarde - jawor, wiąz, jesion, dąb, klon, grab, grusza, najtwardsze pochodzą z egzotycznych drzew; poleca się do korytarzy, kuchni, pokoi dziecięcych.

Montaż paneli powinien odbywać się na dobrze przygotowanym podłożu, które powinno być równe, nośne i suche. Pod panele układane na powierzchniach betonowych oraz w pomieszczeniach niepodpiwniczonych podłóżmy warstwę foli paroizolacyjnej, a następnie mat akustycznych. W pozostałych pomieszczeniach możemy użyć samych mat akustycznych. Panele układa się jako podłogę pływającą tzn. luźno leżącą na podłożu, musimy pamiętać o pozostawieniu wzdłuż ścian szczeliny dylatacyjnej minimum 1cm, gdyż panele pod wpływem temperatury oraz wilgoci zaczynają kurczyć się i rozszerzać. Panele łączymy ze sobą, wsuwając jeden w drugi, a następnie zatrzaskujemy na podłodze. Panele powinno układać się prostopadle do głównego okna, wtedy miejsca łączenia będą mniej widoczne. Szczelinę dylatacyjną znajdującą się wzdłuż ścian pokoju maskujemy listwą przypodłogową.          

Licencja: Creative Commons
0 Ocena