Czym są metody pracy z Umysłem, by osiągać swoje zmierzenia? Nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale używamy ich wciąż, najczęściej nieświadomie... Ich celowe wykorzystywanie może przynieść zadziwiające efekty.

Data dodania: 2011-02-07

Wyświetleń: 2900

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 5

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

5 Ocena

Licencja: Creative Commons

Słuchałem dzisiaj nagrania ze szkolenia Davida Allena, jednego z największych specjalistów od zagadnień ludzkiej produktywności, autora świetnej metodologii organizacji zajęć znanej pod nazwą Getting Things Done.

Allen bardzo duży nacisk kładzie na wizualizację celu, jaki mamy zamiar osiągnąć. Niemożliwe jest osiągnięcie celu, którego nie widzimy okiem umysłu - Allen wyjaśnia to psychologicznym mechanizmem dysonansu poznawczego.

Wg niego umysł działa na następującej zasadzie. Tworząc wizję celu powodujemy, że zachodzi rozbieżność między naszym wyobrażeniem a rzeczywistością. Coś jest nie tak. Mamy w głowie obraz tego, jak rzeczy powinny wyglądać, a gdy doświadczamy świata obiektywnego i widzimy, że jednak tak nie wyglądają, umysł ma problem. Umysł, mając problem, zaczyna pracować nad jego rozwiązaniem, zadaje sobie pytania w rodzaju: co by tu zrobić, żeby moje wewnętrzne odzwierciedlenie świata zgadzało się z zewnętrzną rzeczywistością?

Umysł jest wspaniałym narzędziem w arsenale człowieka. Tak wspaniałym, że potrafi rozwiązać większość stawianych przed nim problemów. Dobra wiadomość, prawda? Tak więc Allen uważa, że wizualizacja to klucz uniwersalny do umysłu. To dzięki wizualizacji doprowadzasz do owego dysonansu poznawczego, dzięki któremu zdobywasz automatyczną motywację do działania. Motywacja musi zaistnieć, ponieważ bez działania nie można osiągnąć żadnego obiektywnego rezultatu.

Wallace Delois Wattles w Naukowej metodzie wzbogacania się (1910 rok!), podając swój praktyczny program wzbogacania się, umieścił utworzenie wizji swojej upragnionej rzeczywistości na pierwszym miejscu.

Charles F. Haanel tworząc kurs System Klucza Uniwersalnego poświęca wizualizacji i afirmacjom olbrzymią część swojego materiału.

Wizualizacja wywołuje fizyczne zmiany w Twoim mózgu. Neurony rekonfigurują się, powstają nowe połączenia nerwowe. Czy wiesz, że IQ zależy nie od masy mózgu, nie od ilości neuronów, ale od ilości połączeń między nimi?

Czy wiesz, że ilość możliwych połączeń nerwowych pomiędzy komórkami mózgu jest większa niż liczba atomów w całym Wszechświecie? Możliwości konfiguracji i rozwoju ludzkiego mózgu są nieskończone. Ludzie po masywnych wylewach, z gigantycznymi uszkodzeniami mózgu, potrafią doprowadzić się do stanu sprzed wylewu i funkcjonować normalnie, utraciwszy wielką liczbę komórek nerwowych.

Wizualizując swoją wymarzoną rzeczywistość, rzeczy które masz, siebie takim, jakim chcesz być, wprawiasz w ruch potężny mechanizm, którego jedynym zadaniem jest umożliwienie Ci doświadczenia tego wyobrażenia w rzeczywistości.

Odwrotnie - wizualizując cierpienie także doprowadzasz do dysonansu poznawczego. Podświadomość myśli sobie: cóż, trzeba dopasować zewnętrzną rzeczywistość do jej obrazu, jaki posiadam. I już podświadomość zadba o to, żeby spotkało Cię cierpienie lub przykrość.

Osobiście lubię komunikować się ze swoją podświadomością w taki sposób, że najpierw ją personifikuję. Mam w głowie wyobrażenie osoby będącej symbolem mojej podświadomości. Ta osoba ma swoje imię, jakie jej nadałem. I mogę dzięki temu zwyczajnie z nią rozmawiać.

Jeżeli złapię się na myśleniu o przykrych rzeczach, których nie chciałbym doświadczyć w rzeczywistości, mówię do mojej podświadomości w myślach: Skreślam, skreślam! Oto, jak powinna wyglądać moja rzeczywistość... i zaczynam myśleć o przyjemnych rzeczach; o rzeczach, których chcę. Kończę mówiąc do podświadomości: tego chcę i tak się stanie, aby zaakcentować koniec komunikatu.

Wizualizacja i afirmacje są najpotężniejszymi sposobami kontrolowania umysłu. Możesz już dzisiaj, już teraz zacząć świadomie pogłębiać swoją wiedzę i swoje umiejętności w tym zakresie.

Licencja: Creative Commons
5 Ocena