Jak długo będziemy cieszyć z naszego domu zależy min. od dobrze zrobionych fundamentów. Nie należy w tej kwestii oszczędzać ani iść na skróty. Nic nie cieszy tak jak dobrze wykonana praca.

Data dodania: 2011-02-04

Wyświetleń: 1883

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Po pierwsze, jeśli nasz dom będzie podpiwniczony musimy wybrać ziemię na głębokość wskazaną w projekcie. Zazwyczaj jest to nie niżej niż wierzch naszych fundamentów (ok 280cm poniżej zera). Potem wykopujemy już tylko na same fundamenty i ławy fundamentowe. Ławy fundamentowe muszą być szersze od fundamentów o ok 10-15cm z każdej ze stron. Wylewamy je z chudego betonu. Dla jasności to jest bardzo ważne i tak musi być! Ponieważ gdybyśmy nie zastosowali ław nasz dom zagłębiałby się co powodowałoby pękanie ścian. Przykład: połóżmy deskę na piasku stańmy na nią. Zagłębi się. A gdy położymy ją na płasko i zrobimy to samo, nie zapadnie się. Tak też jest z naszymi fundamentami. Tam też podkładamy deskę tylko że z betonu.

Nasze fundamenty będą miały jakąś tam szerokość. Zazwyczaj 500x300mm pod ściany zewnętrzne, 400x300mm pod ścianki działowe no odpowiednio szersze pod kominy. W każdy z fundamentów musi być odpowiednio zazbrojony. Są to gotowe zbrojenia, które można nabyć lub zrobić samemu. Należy wtedy wziąć cztery druty o przekroju nie mniejszym jak 12mm ożebrowane na nie nałożyć i rozmieścić co ok 25-30cm prostokąty wykonane z drutu o przekroju 6mm i o wymiarach boków 25cmx30cm. Całość łączymy za pomocą drutu wiązałkowego. Długość zbrojenia powinna być dłuższa od długości fundamentu aby można go było zgiąć i połączyć z sąsiednim biegnącym prostopadle do niego. Zginanie drutów powinno się odbyć przed etapem skęcania ponieważ nie da się zgiąć skręconego zbrojenia bez zmiany przekroju poprzecznego otrzymanego zbrojenia. Otrzymamy wtedy nieforemną figurę, która nie ma zbyt dużych właściwości wytrzymałościowych. Będzie zajmowała zbyt małą powierzchnię naszego fundamentu.

Zbrojenie należy umieścić w wykopie tak aby pod jego dolną krawędż mógł dostać się wlewany beton. Zbrojenie powinno być umieszczone w sposób równoodległy od ścian wykopu. Całość tak przygotowanego wykopu zalewamy betonem B15 i co najważniejsze za wibrowanym. Czyli zamieszanym aby nie było żadnych pęcherzy powietrznych wewnątrz fundamentów a zaprawa doszła w każdy zakamarek oblewając dookoła nasze zbrojenie. Można to wykonać metodą tradycyjną betoniarką lub zamówić beton gotowy. Polecam ten drugi wariant ponieważ ciężko osiągnąć parametry wytrzymałościowe jednakowe dla każdego wsadu betoniarki, a co za tym idzie nasz fundament będzie nierównomocny.

Gdy nie będziemy podpiwniczać domu zaczniemy nasze prace od momentu wykopu na ławy fundamentowe. Jesli dokopiemy się do warstwy nieprzepuszczalnej typu glina należy wykonać podsypkę z piasku o grubości ok 10-15cm.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena