Klimatyzacja, GPRS, CB radio, lodówka podręczna, a nawet telewizja to niektóre z udogodnień jakie wykorzystują rolnicy podczas prac polowych. A jak to było kiedyś? Jakimi narzędziami się posługiwali i z jakich maszyn korzystali? Nie od dziś wiadomo, że jednym z najstarszych i najprostszych narzędzi był właśnie sierp.

Data dodania: 2011-01-26

Wyświetleń: 4578

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jakimi narzędziami się posługiwali i z jakich maszyn korzystali? Nie od dziś wiadomo, że jednym z najstarszych i najprostszych narzędzi był właśnie sierp. Mimo upływu lat jego konstrukcja wcale się nie zmieniła, ale modyfikacji ulegały materiały z jakiego był zrobiony. Wszystko to dla zwiększenia jego wytrzymałości i wydajności.

Dopiero później wynaleziono kosę, która w dosyć znacznym stopniu ułatwiała pracę ludziom, gdyż nie trzeba było się schylać. Później do kosy doczepiono także grabie ułatwiające układanie plonu zaraz po skoszeniu. Niemniej jednak pierwszym urządzeniem do zbierania kłosów był dwukołowy wóz, którego przednia część posiadała przymocowane grzebienie. Urządzenie to było najczęściej pchane przez zwierzę pociągowe.

Dopiero w XVIII wieku powstało coś na kształt pierwszej maszyny rolniczej przeznaczonej do żniw. Był to rodzaj żniwiarko-kosiarki ciągnionej przez konie. Poza tym powstały także zarówno w XVII jak i w XVIII wieku różnorodne urządzenia ręczne. Niestety nie zawsze się one sprawdzały. Raczej lepiej funkcjonowały na mniejszych obszarach.

Zapewne znane też są prymitywne pługi jak i sochy, których zadaniem było ułatwienie pracy na roli. Jak widać nasi przodkowie mieli znacznie gorzej. Dzisiaj to chyba już nikt nie chciałby pracować tak jak to bywało dawniej. Może zatem nie warto narzekać na rolniczą dolę, skoro dzięki wysokiemu rozwojowi technologicznemu możemy sprawić, że prawie wszystkie czynności na polu wykonają za nas maszyny rolnicze.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena