Wielu z nas posiada biżuterię ze złota i srebra, o którą tak naprawdę nie wiemy, jak dbać. Przypominamy sobie o tym, że taka biżuteria wymaga specjalnego traktowania, dopiero po tym, jak zaczyna ona niszczeć lub czernieć.

Data dodania: 2011-01-18

Wyświetleń: 3010

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

A tymczasem można tego uniknąć.

Wystarczy zastosować się do kilku cennych wskazówek. Samo to może przyczynić się do polepszenia ogólnego wyglądu naszej biżuterii.

Czyszczenie złota

Należy zapamiętać, że wszelkie detergenty niszczą metale szlachetne. Oznacza to, że umycie płynem do naczyń może oczyścić naszą biżuterię, ale na dłuższą metę spowoduje to zniszczenie powłoki, która stanie się matowa i zarysowana. Kategorycznie nie można czyścić biżuterii środkami chemicznymi z zawartością chloru i innych żrących substancji.

Najlepszym sposobem na czyszczenie biżuterii jest używanie specjalnych specjalistycznych płynów czyszczących. Można je kupić u jubilerów, ale zdarza się także, że skup złota może je mieć w swojej ofercie. Temu ostatniemu warto się przyjrzeć w przypadku, gdy posiadamy starą i zniszczoną biżuterię, którą raczej myślimy sprzedać niż wyczyścić.

W warunkach domowych, gdy nie mamy pod ręką płynu, można biżuterię czyścić wodą z dodatkiem alkalicznego środka czyszczącego, napojem kola lub też preparatu do czyszczenia protez stomatologicznych. Na koniec należy biżuterię opłukać letnią wodą oraz wypolerować ją delikatną ścierką.

Przedmioty ze złota doskonale czyści się popiołem z papierosów lub cygar oraz proszkiem do pieczenia, którym należy przesiąknąć tampon z waty.

Pierwotny blask biżuterii przywrócimy dzięki soku z cebuli, którym należy ją nasmarować, a następnie po kilku godzinach wypolerować miękką lekko wilgotną szmatką.

Raz na jakiś czas warto poświęcić czas i pieniądze na wizytę u jubilera, który profesjonalnie wyczyści naszą biżuterię. Zastosowanie przez niego specjalnych preparatów daje gwarancje, że stara zniszczona biżuteria będzie wyglądała jak w dniu zakupu.

Dbanie o biżuterię

Przy porządkach domowych najlepiej ściągać biżuterię. Gdy mamy zamiar umyć naczynia, najlepiej odłożyć pierścionki na bok lub używać rękawic kuchennych.

W domu należy unikać noszenia biżuterii. Im dłużej ją nosimy, tym bardziej ją niszczymy. To samo dotyczy innych czynności – np. bawiąc się z dzieckiem najlepiej nie mieć na sobie żadnych ozdób.

Biżuteria niszczy się także od używanych kosmetyków, np. kolczyki przy nanoszeniu perfum za ucho czy też przy spryskiwaniu włosów lakierem, pierścionki przy kremowaniu dłoni.

Biżuterię najlepiej przechowywać w specjalnym pojemniczku lub owiniętą w materiał. Należy pamiętać, że biżuterii ze srebra nie należy trzymać razem ze zwykłą biżuterią (sztuczną), bo spowoduje to czernienie srebra.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena