Dzisiaj poznasz kilka metod, na zrównoważenie nauki lub pracy z odpoczynkiem. Zapewnią one mniejszy stres i znacznie lepsze osiągnięcia, przy mniejszym nakładzie sił.

Data dodania: 2011-01-18

Wyświetleń: 1529

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dowiedz się, jak połączyć szybką naukę lub pracę z odpoczynkiem, aby "zaostrzyć siekierę" gdy tylko zacznie się tępić!

1. Prześpij problem

Być może czasem masz problem, nad którym siedzisz od wielu godzin. Nie wiesz, jak rozwiązać zadanie matematyczne czy chemiczne, nie wiesz od czego zacząć pisanie pracy, jak zabrać się za doświadczenie do magisterki...

Dr Maxwell Maltz opisał w swojej książce Psycho-Cybernetics człowieka, któremu płacono za rozwiązywanie problemów. Zamykał on swoje biuro, zasłaniał zasłony i gasił światła. Najpierw skupiał się na problemie, a następnie brał krótką drzemkę na tapczanie. Kiedy wracał do świadomości, problem najczęściej był rozwiązany (miał gotowy pomysł).

Sprawdź! Może i Tobie ten sposób przyniesie rozwiązania! Ja bardzo często, gdy tylko kładę się spać lub odpoczywam, doświadczam strumienia nowych pomysłów i rozwiązań.

2. Zrób przerwę. 

Często skupiając się zbyt długo nad jedną czynnością, zaczynamy myśleć o czym innym. Nasza koncentracja spada a nauka staje się bezwartościowa (mechaniczne czytanie materiału, który nawet nie zatrzymuje się w naszej pamięci). Niektórzy studenci mają taką taktykę, aby przed egzaminem całą noc siedzieć, po kilka godzin bez przerwy (ew. na kanapkę czy kolejną kawę). Niestety okazuje się, że taka nauka, mimo wielu poświęconych godzin okazała się bezwartościowa.

 3. Częstotliwość przerw 

Weź 5-15 minut przerwy co każdą sesję studiowania (optymalny czas nauki wg różnych źródeł to 35 minut, niektórzy jak Paul Mc Kenna zalecają nawet 18 minut, inni 60 minut). Co 90 minut zaleca się zrobienie dłuższej, 20 minutowej przerwy. Przerwy relaksują umysł i pozwalają mu na absorbowanie wiedzy (nieświadoma praca umysłu, inkubacja). Krótsze przerwy możesz wykorzystać na ćwiczenia z kinezjologii edukacyjnej (lub innych czynności fizycznych), przekąszenia czegoś odżywczego lub owoców, wywietrzenia pokoju czy krótkiej medytacji w stanie alfa. Dłuższa przerwa jest doskonała na spacer, medytację, relaksację czy krótką drzemkę dzięki której osiągniesz jeszcze lepsze wyniki.

 4. Przespaceruj się

Jak wspominałem wyżej, doskonałym relaksem dla umysłu jest nawet krótki spacer. Zmieniając swoją perspektywę, zmniejszając napięcie uwalniasz swój kreatywny umysł. Oprócz wrażeń wzrokowo-słuchowych i kinestetycznych działających na mózg, dotleniasz go co jest niezwykle istotne dla efektywności i szybkości nauki.

 5. Zmień przedmiot skupienia

Czasami nie wystarcza nam czasu na przerwę. W takim wypadku, dobrze jest zmienić jest przedmiot skupienia na coś innego. Np. jeśli studiujesz przedmioty ścisłe, zmień na humanistycznie i odwrotnie. Zmień myślenie abstrakcyjne na logiczne aby konkretne obszary mózgu odpoczęły. Pamiętaj, że koncentracja jest kluczem do wysokiej efektywności i nie pozwól jej, aby spadła na niższy poziom!

Pozdrawiam i życzę samych sukcesów!

Marcin Kijak

Trener technik szybkiej nauki i czytania

Licencja: Creative Commons
4 Ocena