Jeśli nie Egipt - to co? Przed tym pytaniem stanął chyba każdy nurkujący turysta szukając ciekawego miejsca, w którym można spędzić dwutygodniowy urlop. A może tak na Korfu - niewielką grecką wysepkę położoną na krystalicznie czystym morzu Jońskim.

Wakacje na Korfu

Korfu, lub inaczej Kerkira należy do archipelagu sześciu wysp Jońskich. Jak głoszą prastare mity Homera należały one kiedyś do królestwa Odyseusza. To ponoć na wyspie Korfu - Nausikea, córka Alkinoosa odnalazła jego ciało, wyrzucone przez morskie fale na pokryte skałami wybrzeże. Historia wyspy Korfu jest bardzo długa i bogata. Leżąc na skrzyżowaniu antycznych i średniowiecznych szlaków handlowych, była częstym celem dla najeźdźców m.in. Rzymian, Gotów, Rosjan, Anglików i Turków. Ale wróćmy do współczesności. W dzisiejszych czasach Korfu to kwitnąca zielenią oaza spokoju. Nie bez powodu wyspę uważa się za "zielone serce" Grecji. Góry, ciągnące się kilometrami gaje oliwne, osamotnione kościoły z freskami bizantyjskimi z pewnością przypadną do gustu wszystkim sympatykom wycieczek - pieszych i rowerowych. Na Korfu mimo wszechobecnej atmosfery wiecznej sjesty nie sposób się nudzić. Krystalicznie czyste wody morza Jońskiego zachęcają do uprawiania sportów wodnych. Tawerny, kafejki i puby, których jest tu naprawdę sporo kuszą turystów doskonałą kuchnią i wybornym winem.  

Podróż na wyspę


Po niespełna 3 godzinnej podróży - wylądujecie na Korfu. Docelowo proponujemy zatrzymać się w malowniczej, uważanej za najpiękniejszą na wyspie miejscowości Paleokastritsa. Proponujemy położony nad samym morzem hotel - Oceanis. Funkcjonuje przy nim kameralne centrum nurkowe Achilleon Diving Center. Centrum oferuje dwa nurkowania dziennie, wożąc płetwonurków szybkimi motorówkami i pontonami w najciekawsze zakątki wyspy. A jest ich naprawdę sporo. Nurkowania odbywają się głównie przy pionowych skałach schodzących głęboko w błękitną otchłań morza. Widoczność doskonała. Podwodne skały tworzą pod wodą cudowne formacje. Wśród nich ukrywają się ogromne ławice ryb, kraby, jeżowce, ciekawskie ośmiornice i przepiękne groty. Wpływając do nich człowiek czuje się jakby odwiedzał tajemnicze komnaty pałacu Neptuna. Przewodnicy - młodzi greccy nurkowie dają z siebie naprawdę wiele, aby pokazać ciekawskim turystom to co ich wyspa ma do zaoferowania pod wodą. Jedynym minusem są niestety dość wysokie ceny, jakie winszują sobie Grecy za nurkowania. No, ale przecież jak szaleć to szaleć. I w końcu to wakacje, a żyje się podobno raz.  

Co poza nurkowaniem?
Będąc na Korfu z pewnością warto wybrać się na wycieczkę do stolicy o jakże zaskakującej nazwie Korfu. Spacer po malowniczych uliczkach miasta witających gości mnóstwem kafejek jest miłym relaksem po upalnym dniu spędzonym nad morzem. Zwiedzenie Muzeum Muszli, starej fortecy, świątyni Artemidy, zabytkowego Cmentarza Brytyjskiego oraz kościoła Św. Spiridona, także nie powinny umknąć Waszej uwadze podczas pobytu na wyspie. Wszystkim, którzy pragną znów poczuć się dziećmi polecam wizytę w Aqualand. Strome zjeżdżalnie, mnóstwo basenów i inne atrakcje z pewnością sprawią, że nie tylko najmłodsi spędzą w tym wodnym miasteczku naprawdę udany dzień.

Licencja: Creative Commons