W dzisiejszych czasach zegarki, to nie tylko precyzyjne „cudeńka” wskazujące upływający czas. Okazuje się bowiem, że jest to również biżuteria, doskonałe uzupełnienie do ubioru, oznaka pozycji społecznej i prestiżu. 

Data dodania: 2011-01-14

Wyświetleń: 1701

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Niewielu z nas tak naprawdę zastanawiało się dlaczego tak się stało? Jak wcześniej postrzegany był zegarek? O tym przeczytacie już za chwilę. 

Kilka informacji z historii zegarków

Sama historia zegarków jest stara jak nasz świat. Najpierw był zegar słoneczny. Jego „zasada działania” była bardzo prosta - wraz z poruszaniem się ziemi, cień wytworzony przez wskazówkę ( pionowo wbity patyk – zwany gnomem) padał na tarczę ze skalą. I w taki sposób można było odczytać w miarę precyzyjną godzinę. Wraz z postępującym rozwojem, metody określania czasu przy użyciu naturalnych zjawisk również ulegały zmianom. I proszę: zaraz po zegarach słonecznych zaczęły pojawiać się zegary wodne, potem piaskowe, a następnie księżycowe oraz ogniowe. Dopiero około 724 roku w Chinach rozpoczęto prace nad pierwszymi zegarami mechanicznymi. Jednakże najprawdziwsza rewolucja techniczna była w 1325 r. Wówczas to w Anglii na wieży katedry (w Norwich ) zamontowano pierwszy zegar mechaniczny, który posiadał wskazówkę. Dokonanie to zapoczątkowało dalsze prace nad zastosowaniem czasu uniwersalnego oraz nad minimalizacją wszystkich zegarków. Ostatecznie Greenwich stał się obowiązującym uniwersalnym standardem.

Zegarki naręczne zostały rozpowszechnione przez Niemców, którzy około 1880 roku rozpoczęli produkowanie zegarków na rękę dla masowego odbiorcy. Postęp techniczny i wszelkie przemiany sprawiły, że mamy do dyspozycji nie tylko tradycyjne zegarki naręczne, ale także zegarki kwarcowe , elektroniczne oraz atomowe.

Minęło ponad 3500 lat, kiedy to wynaleziono pierwszy zegar, jednakże ludzie we współczesności już nie wyobrażają sobie funkcjonowania bez umiejętności oznaczania czasu. Mówiąc wprost, wielu nie wyobraża sobie swej codzienności bez zwykłego zegarka. 

Wzornictwo czasomierzy 

Na początku zegarki dla każdego można było kupić w postaci kieszonkowej. Mogli je nosić tylko mężczyźni, w kieszeniach swoich kamizelek. W miarę jak postęp techniczny szedł na przód, to zaczęły pojawiać się pierwsze naręczne czasomierze. To one najczęściej stanowią ozdobę naszych nadgarstków.

Wzornictwo zegarków naręcznych zmieniało się i nadal ulega przemianom. Początkowo wzory zegarków były bardzo proste. Klasyczny czasomierz wykonywany był zazwyczaj z tych samych materiałów o zabarwieniu srebra, albo złota. Dodatkowo posiadał brązowy, ewentualnie czarny pasek skórzany. I tyle.

Później, gdy zegarki stawały się czymś więcej niż tylko „cudeńkiem” wskazującym czas , nastąpił prawdziwy rozkwit wzornictwa zegarków. Duża liczba różnorodnych materiałów, różnorodne wielkości i kształty są dzisiaj nieograniczone. Tradycyjne materiały, jak złoto, srebro, a także zabarwienia w postaci czerni i brązów uzupełniono pełną gamą różnorodnych kolorów. Plastik, aluminium, tytan, no i złoto, srebro – oto materiały, z których obecnie produkowane są zegarki. 

Mit o jednym zegarku 

Jeden zegarek na całe życie? To chyba już mit! Dzisiaj już nikt na Komunię nie kupuje zegarków ( są oczywiście wyjątki). Zegarki współczesne to doskonałe dodatki do stroju; Ozdabiają uzupełniają, albo też ożywiają całą naszą garderobę. No, a oprócz tego dokładnie wskazują upływający czas. Dzisiaj prawdziwi zwolennicy mody z pewnością posiadają co najmniej dwa zegarki. Niektórzy zapytają: dlaczego, aż dwa? Można powiedzieć, że dzisiaj trudno kupić jeden uniwersalny czasomierz, który do wszystkiego będzie pasował. Warto w swej „kolekcji” dodatków do stroju posiadać jeden zegarek, który doskonale nadawał się będzie do codziennego stroju, a drugi czasomierz, który będzie nienagannie prezentował się w eleganckich kreacjach. 

Jakie są dzisiejsze zegarki dla kobiet?

Czasomierze dla kobiet nie wszystkie są już tak delikatne i subtelne, jak jeszcze kilka lat temu. Coraz częściej modele zegarków damskich przypominają nieco zegarki męskie. Są bowiem czasomierze większych rozmiarów, o bardziej ostrych kształtach i konturach. I takie zegarki znajdują obecnie coraz większe uznanie wielu kobiet na całym świecie.

Ale nie tylko takie zegarki lubią kobiety. Subtelniejszym paniom poleca się zegarki biżuteryjne, które niejednokrotnie nawiązują swym kształtem do damskich bransoletek. Takie eleganckie czasomierze o dosyć minimalistycznym stylu są dyskretnym dodatkiem, ozdobą do nieco stonowanego stroju.

Dla kobiet są jeszcze zegarki, które inspirowane są klubowym życiem oraz uliczną modą. Zegarki takie występują zwykle w formie skórzanych ozdób. Tego typu czasomierze doskonale sprawdzą się w codziennych i bardziej luźnych kreacjach.

Jakie czasomierze chętnie kupują mężczyźni?

Nowoczesne zegarki dla mężczyzn różnią się nieco o tych z ubiegłego stulecia. Śmiałe kształty oraz mocne motywy to detale ciągle pojawiające się w propozycjach zegarków męskich. Inspiracją współczesnych modeli polecanych panom są przede wszystkim sporty. I dlatego mamy modele dla miłośników F1, dla żeglarzy, golfistów. Mężczyźni wybierają zegarki o bransoletach kauczukowych i gumowych, a nie z tradycyjnymi skórzanymi paskami.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena