Jeśli wydaje Ci się, że każdy może prowadzić szkolenia, treningi to muszę Ci powiedzieć: oczywiście masz rację. Jednak nie każdy powinien to robić. Dlaczego? Przeczytaj i przekonaj się sam.

Data dodania: 2011-01-08

Wyświetleń: 2881

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

  Pożądane predyspozycje trenerskie

równowaga emocjonalna

Bez tej cechy ciężko będzie trenerowi odnaleźć się na sali wśród uczestników szkolenia. Wyobrażasz sobie osobę prowadzącą szkolenie, która jest tak zestresowana, że nie może swobodnie się wypowiadać. Swoją drogą stres to fajne uczucie. Najlepiej widoczne jest chyba w trakcie sesji. Nawet najlepiej przygotowany student, w momencie gdy się podda presji może egzamin "zawalić". Potężna siła drzemie w naszej podświadomości. Jeśli sobie wmówimy, że nic nie umiemy, to nasz mózg wykona to polecenie. Mam nadzieję, że nie doświadczyłeś osobiście uczucia wielkiej czarnej pustki w głowie. Wchodzisz na salę, słyszysz pytania i to na tyle. Próbujesz sobie coś przypomnieć. Starasz się z całych sił, a im bardziej się starasz, tym bardziej nic z tego nie wychodzi.

Osoby stabilne emocjonalnie nie mają tego problemu. Są spokojne, opanowane i mogą stawić czoło sytuacjom stresowym, których w trakcie szkoleń nie brakuje. Obce, bądź prawie obce jest im rozdrażnienie, napięcie czy uczucie obawy.

ekstrawersja

Nie będę tu przytaczał definicji zawartej w encyklopedii. Jeśli chcesz możesz ją sam przeczytać w Wikipedii pod hasłem ekstrawersja. Ekstrawertyk to osoba, która jest przyjacielsko nastawiona do ludzi, serdeczna, rozmowna i towarzyska, pełna wigoru i optymizmu. Ekstrawertycy są skłonni do zabawy oraz poszukiwania stymulacji. Przejawiają czy też wykazują tendencje do dominowania w sytuacjach społecznych, a co się z tym wiąże są aktywni życiowo.

pragmatyzm

Pragmatyk to krótko mówiąc osoba, która może odstąpić od przestrzegania własnych zasad na rzecz osiągnięcia określonego celu. Bardzo przydatna w pracy trenera cecha. Nie upierając się przy własnych racjach, można uniknąć trudnych sytuacji w trakcie szkolenia i zrealizować cel główny.

otwartość poznawcza i twórcze podejście

To chyba cechy, które mają najważniejsze znaczenie w pracy trenera. Sztuką jest bowiem, umiejętne wykorzystanie w trakcie prowadzenia szkolenia, treningu informacji czy wydarzeń bieżących, przytoczenie odpowiedniego dowcipu, anegdoty czy też wymyślenie nowego zadania, specjalnie na potrzeby danej sytuacji szkoleniowej i rzecz jasna jego realizacja.

Niepożądane cechy trenerskie

Skoro powiedzieliśmy jakie cechy powinien posiadać idealny trener, powiemy też o cechach, które delikatnie mówiąc są niemile widziane u trenera.Są to przeciwieństwa cech opisanych powyżej.

neurotyzm  (niezrównoważenie emocjonalne),

introwersja,

pryncypializm,

perfekcjonizm w znaczeniu odtwarzania jakiegoś programu, systemu szkoleniowego i nic ponad to.

Sztywne trzymanie się otrzymanego, obranego „rozkładu jazdy”.

Jeśli posiadasz którąś z powyższych cech niepożądanych to nie martw się. Będzie Cię to kosztowało trochę pracy, ale wszystkiego można się nauczyć a wady wyeliminować. Wystarczy tylko chcieć i „po prostu to zrobić” jak mawia Michael Jordan.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena