Coraz popularniejsza staje się sprzedawanie naszego złota przez internet, bez wychodzenia z domu. Pytamy jednak, czy warto skupom złota online zaufać.

Data dodania: 2010-12-15

Wyświetleń: 1857

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W dobie internetu nie powinno dziwić powstawanie coraz liczniejszych skupów złota oferujących skupowanie przez internet. Wkraczamy w końcu w cyber-wiek, kiedy to zakupy bez wychodzenia z domu są w modzie, więc dlaczego i nie sprzedawać swojego złota on-line?

Na początku pewnie niejedna osoba podchodzi dość sceptycznie do takiej oferty sprzedaży. Jak to, przekazać złoto kurierowi? Czekać na wycenę i wpłatę pieniędzy? Przecież to logiczne, że swojego złota już się nie zobaczy, firmy również!

Nic bardziej mylnego

Barierą do skorzystania z takiej formy, jaką jest skup złota on-line, jest przede wszystkim nasze myślenie i uprzedzenie. Wiadomo, Polak jest nieufny i sceptycznie patrzy na każdą modę (jeśli można mówić tu o modzie), jaka przychodzi do nas z Zachodu. Bo to właśnie Zachód, a raczej Wielka Brytania, stał się kolebkiem, gdzie skupy złota, srebra i platyny mają się najlepiej. Tam już od kilku lat prężnie działają firmy jubilerskie, które prowadzą skupy internetowe.

Jak to się odbywa?

Sposób działalności jest bardzo prosty: wystarczy zgłosić chęć sprzedaży złota, na przykład wypełniając formularz na stronie lub bezpośrednio kontaktując się ze skupem telefonicznie. Potem przyjeżdża do nas kurier, który odbiera przesyłkę. Warto dodać, że kurier to firma niezależna, zewnętrzna – jest to istotne, ponieważ forma skupowania narzuca myślenie, że przyjeżdża do nas specjalista i dokonuje wyceny na miejscu, w naszym mieszkaniu, od razu płacąc za złoto. To tak nie działa.

Zaznaczmy, że kurier wysyłany jest do klienta nieodpłatnie, to znaczy klient nie musi opłacać wysyłki swoich przedmiotów. Jest to nie tylko duże udogodnienie, ale również spora zachęta.

Kurier odbiera paczkę od klienta, a klient wręcza mu wcześniej przygotowane dokumenty. Mogą to być dokumenty, które firma skupująca złoto przez internet podesłała pocztą tradycyjną, ale mogą też być to dokumenty, które klient otrzymał w formie elektronicznej do wydruku. Jeśli mielibyśmy oceniać, które z tych podejść jest lepsze i wygodniejsze, na pewno będzie to druga opcja. Klient, otrzymując mailem niezbędne dokumenty, tym samym ma możliwość na ekspresowe zrealizowanie transakcji, ponieważ kurier zamawiany jest z dnia na dzień, a nie na przykład za 10 dni, jak to jest w przypadku wersji papierowej.

Kiedy kurier odbierze już przesyłkę od klienta, doręcza ją do siedziby firmy i tam eksperci analizują złoto. Sposoby sprawdzania złota są rozmaite: może to być analiza chemiczna, może to być elektromagnetyczna, czy też analiza na kamieniu probierczym. Wszystkie służą do określenia próby złota, a właśnie od niej zależy cena.

Wycena złota i zapłata

W momencie, kiedy analiza jest gotowa, znowu napotykamy dwa sposoby działania. Pierwszym z nich, i na pewno preferowanym i polecanym przez większość, jest otrzymanie drogą elektroniczną lub telefoniczną wyceny do akceptacji. Oznacza to, że klient ma wgląd i w sposób dokonania wyceny oraz w same ceny, które otrzymuje za swoje przedmioty. Dopiero po akceptacji wyceny ze strony sprzedającego, pieniądze są wysyłane przekazem pocztowym lub przelewem bankowym.

Drugi sposób działania nie zakłada angażowania klienta w wycenę. Oznacza to, że nie jest on świadomy, ile dostanie pieniędzy do momentu, gdy nie spojrzy na wyciąg bankowy lub do momentu, kiedy listonosz nie wręczy mu konkretnej sumy pieniędzy. Nie jest to działanie pochwalane przez nas z prostego powodu: jest to łatwy sposób na manipulowanie cenami i stawianie klienta przed czynem dokonanym.  A przecież każdy z nas chce być informowany o takiej istotnej kwestii, jak nasze finanse.

Skup złota on-line? Tak!

Podsumowaniem artykułu niech będzie ostrzeżenie oraz odpowiedź na pytanie zawarte w tytule. Nie ma się czego bać, jeśli chodzi o sprzedaż złota przez internet? Nie ma, ale pod pewnymi warunkami.

Zanim zdecydujemy się na sprzedaż w jakimkolwiek skupie, warto po pierwsze znać cenę, jaką dostaniemy (czyli odpadają tutaj wszystkie odpowiedzi, że ceny nie poznamy, ponieważ „do wyceny brane są ceny z dnia dokonywania ekspertyzy, a więc cena nie jest znana”). Pomocne tutaj są publikowane cenniki  z aktualnymi cenami złota i z jasną zasadą, że przy wycenie obowiązują ceny z dnia złożenia zamówienia lub ceny z dnia odebrania przesyłki przez kuriera.

Warto również znać opinie na temat skupu złota. Pomińmy komentarze klientów na stronie internetowej samego skupu, ponieważ często one okazują się stworzone przez samą firmę. Tak samo ma się rzecz z wszelkimi serwisiami opiniotwórczymi, które nie są moderowane, a opinie można mnożyć z tego samego IP (z jednego komputera). Dlatego też wybierajmy opinie tylko w niezaleznych serwisach, gdzie wymagana jest weryfikacja osób zamieszczających komentarz, a natłok pozytywnych opinii zamieszczonych z jednego komputera czy z jednej sieci internetowej jest skrupulatnie usuwany, a sama firma pozbawiona jest możliwości zamieszczenia swojej wizytówki w takim serwisie. Przykładem takiego serwisu jest na przykład Opineo.

Reasumując, korzystajmy tylko z usługi wiarygodnego i uczciwego skupu złota on-line, który informuje nas o cenie, jaką możemy uzyskać; który posiada pozytywne komentarze klientów w internecie i w niezależnych serwisach; który posiada fizyczną siedzibę, do której możemy się udać; który jest dostępny przez telefon i e-mail; którego dane znamy (dane rejestracyjne firmy zamieszczone na stronie firmowej).

Licencja: Creative Commons
0 Ocena