… gdzie są moje okulary? Tak to krzyczy już tylko Pan Hilary, bo mało która kobieta lubi i nosi okulary nawet, gdy jest taka potrzeba. A to zupełnie niepotrzebna antypatia. 

Data dodania: 2010-12-11

Wyświetleń: 442

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wystarczy tylko rozpoznać kształt swojej twarzy, zaczerpnąć obowiązujących trendów, wszystko połączyć w zgrabną całość  i … voila, bez frustracji i z satysfakcjonującym nas odbiciem pokazujemy się światu.

Wybór odpowiednich oprawek zawsze wiąże się z przymiarką w salonie optycznym. Bez przymierzenia wielu typów ramek nie znajdziemy tych idealnie do nas pasujących, w których czujemy się komfortowo. Warto jednak przygotować się do tych zakupów i zanim dotrzemy do optyka poznać kilka prostych zasad, które nie tylko zawężą poszukiwania, ale także zaoszczędzą nam czas.

Najpierw rozpoznanie… potem dobieranie

Najważniejszym kryterium w doborze ramek jest odpowiednie dopasowanie ich do naszego kształtu twarzy. Wyróżniamy 5 podstawowych układów twarzy:

- owalna,

- okrągła,

- prostokątna,

- kwadratowa,

- trójkątna.

Kształt owalny

Jeśli jesteś jego posiadaczką masz szczęście. Pasuje Ci zdecydowana większość oprawek, ponieważ masz proporcjonalną twarz. Pamiętaj jednak, aby ich nie zakłócać,  w tym celu odpuść sobie bardzo duże modele, które na wysokości oczu mogą poważniej naruszyć idealne proporcje twarzy.

Wybieraj w: okrągłych, prostokątnych, tych z cienkimi i grubymi ramami. Szalej masz pełną dowolność!

Kształt okrągły

Cechą charakterystyczną jest brak różnicy zarówno w szerokości jak i długości twarzy. Wybrane oprawki powinny więc ją optycznie wydłużyć i zwęzić. Ramki mogą być równe bądź odrobinę szersze od twarzy. Unikaj okrągłych oprawek!

Wybieraj w: podłużnych prostokątnych, kanciastych, których górna krawędź unosi się do góry w stronę skroni.

Kształt prostokątny

To twarz o podłużnym kształcie, wydaje się mocno wydłużona o kanciastych czole i szczęce. Dodatkowo można zaobserwować proste policzki lub długi nos.

Wybieraj w: oprawkach owalnych, które powinny mieć krótką linie poziomą, a szeroką pionową. Warto wybierać też te z dekoracyjnymi lub szerokimi zausznikami, które wizualnie poszerzą twarz.

Kształt kwadratowy

Mocno zarysowana szczęka oraz szerokie czoło to elementy charakterystyczne przy tym typie twarzy. Sprawia wrażenie wyrazistej, mocnej dlatego oprawki powinny przede wszystkim łagodzić jej rysy. Unikamy noszenia mocnych, kanciastych ram.

Wybieraj w: okrągłych oprawkach (szczególnie zaokrąglonych u dołu), w tzw. kocim kształcie.

Kształt trójkątny

Twarz jest najszersza u góry, a najwęższa w linii podbródka.

Wybieraj w: ramkach o zaokrąglonej dolnej linii, w tzw. kocich oprawkach, w metalowych bez dolnej linii.

Oprawki w pigułce:

wybieramy te kończące się poniżej lub równe z linią brwi;dolna krawędź nie powinna uwierać w policzki, nie powinny także zsuwać się z nosa ani go nie uciskać;dobieramy uwzględniając nasze proporcje twarzy;kształt ramek powinien kontrastować z kształtem twarzy;dopasowujemy do koloru naszych oczu, włosów i karnacji;powinny współgrać z naszym stylem życia;alergicy powinni uważać na ramki z dodatkiem niklu.

Pamiętaj!

Okulary spełniają rolę biżuterii, którą my kobiety wprost uwielbiamy. Dlaczego więc nie skorzystać z „dobrodziejstw” naszego nie tak perfekcyjnego wzroku?  Ładnie i odpowiednio dobrane oprawki mogą przyozdobić naszą twarz i wydobyć z niej to z czego akurat jesteśmy najbardziej dumne. Warto więc spojrzeń nań nieco łaskawszym i wdzięcznym okiem.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena