W polskich warunkach klimatycznych i przy obecnych cenach paliw właściwe ocieplenie domu ma bardzo duże znaczenie. Dotyczy to w równym stopniu ścian jak i dachu zwłaszcza jeśli planujemy urządzić na poddaszu pokoje użytkowe.

Data dodania: 2010-12-09

Wyświetleń: 2113

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nieocieplony dach to droga bardzo szybkiej ucieczki energii z domu. Pamiętajmy, że ciepłe powietrze unosi się do góry. Satysfakcjonujące ocieplenie dachu powinno spełniać wymogi warunków termicznych czyli posiadać współczynnik przenikania ciepła U na poziomie poniżej 0,25 W/(m2.K). W tym celu stosować możemy różne materiały o różnej grubości zależnej od typu tego materiału.

Wciąż najpopularniejsza do ociepleń dachowych jest wełna mineralna. Popularność zawdzięcza głównie bardzo dobrej sprężystości, która pozwala na bardzo dobre wypełnienie przestrzeni pomiędzy drewnianymi elementami konstrukcji dachu. Posiada również przyzwoite właściwości termoizolacyjne. Poddasze ocieplamy płytami lub mocno sprężystymi matami (trochę tańsze), średnio twardymi o gęstości od 20 do 45 kg/m3 co daje grubość od 14-16 cm. Styropian możemy wykorzystać głównie do wykonania ocieplenia podkrokwiowego – wtedy użyjemy jego zwykłej, twardej wersji. Ocieplenie między krokwiami będzie wymagać produktu z polistyrenu grafitowego odpowiednio ponacinanego w celu zwiększenia elastyczności. Powinniśmy wykorzystać warstwę grubości od 13 do 15 cm. Polistyren ekstrudowany to nasza kolejna opcja wymagająca od 12 do 15 cm przestrzeni. Wykonane z niego płyty są twarde, nie wchłaniają wody i mają znakomite właściwości izolacyjne. Za jego pomocą można wykonać ocieplenie nakrokwiowe układane pod pokryciem. Ocieplenie krokwi od spodu spowodowałoby obniżenie pomieszczenia o kilka centymetrów. Zbliżone właściwości ma poliuretan PIR, który posiada jeszcze lepsze zdolności izolacyjne. Stosuje się go w sposób identyczny jak polistyren lecz można układać cieńsze warstwy: 9 do 11 cm. Warto również zwrócić uwagę na to, by prace tego typu, wykonywał doświadczony dekarz.

Z rzadziej stosowanych rozwiązań warto wymienić folię termoizolacyjną. Składa się ona z dwóch warstw metalizowanej membrany, między którymi umieszczona jest specjalna włóknina lub folia bąbelkowa. Jej montaż przebiega niezwykle sprawnie gdyż jest lekka i w pełni plastyczna. Posiada także zdecydowanie lepsze właściwości termoizolacyjne od powyższych materiałów co pozwala na znaczne zmniejszenie grubości izolacji. Pożądany poziom wskaźnika U można osiągnąć już przy nawet 5-6 centymetrach warstwy izolacyjnej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena