Architekt krajobrazu posiada wiedzę nie tylko z projektowania i zakładania ogrodów. To także specjalista od pielęgnacji, znawca specyfiki poszczególnych roślin. Bez tej wiedzy nie sposób stworzyć ogród, który przetrwa lata.

Data dodania: 2010-12-08

Wyświetleń: 2200

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

O ile dzięki pewnemu przygotowaniu właściciel ogrodu jest w stanie go doglądać, o tyle założenie ogrodu o przemyślanej kompozycji wymaga już pomocy profesjonalisty. Decydującym argumentem przemawiającym za skorzystaniem z pomocy architekta są jego wiedza i doświadczenie w zakresie architektury krajobrazu.

Przede wszystkim amator ogrodów może mieć problem z oceną, czy warunki glebowe i przestrzenne są odpowiednie do wybranego przez niego stylu ogrodowego. Tymczasem architekt krajobrazu nie tylko zbada i oceni teren, ale też dobierze czynności i materiały potrzebne do przygotowania gruntu. Co więcej, zrobi to w granicach finansowych wyznaczonych przez klienta. Oferta produktowa jest imponująca, a dobry architekt orientuje się w niej na tyle, by móc się w niej swobodnie poruszać, nie rezygnując z jakości wykonania.

Dużym problemem jest też rozplanowanie dostępnej przestrzeni. Wyzwaniem jest zarówno duża jak i mała powierzchnia. Dla właściciela ważna jest nie tylko roślinność, ale też miejsce do odpoczynku i ewentualnie rodzinnego posiłku. Pojawia się tu więc problem doboru małej architektury, wygodnej ale też praktycznej. W małym ogrodzie często trudno znaleźć dla niej miejsce. Z kolei przy dużym ogrodzie pojawia się problem nadmiaru. Taki potencjał łatwo zmarnotrawić. Tymczasem dobry architekt znajdzie rozwiązanie w każdej sytuacji.

Wreszcie przy zakładaniu ogrodu trzeba wykazać się dużą ostrożnością odnośnie doboru roślin i ich rozmieszczenia względem siebie. Każda roślina ma swoje preferencje co do nasłonecznienia, stopnia wilgotności gleby itp. Ponadto niektóre rośliny nie tolerują towarzystwa innych. Jeszcze inne wymagają szczególnej ochrony przed skutkami zimy. Wszystkie te szczegóły dobry architekt ogarnie bez problemu podczas, gdy laik będzie uczył się na błędach, zwiększając tym koszty inwestycji.

Specjalistycznej wiedzy wymaga też wprowadzenie dodatkowych elementów w postaci systemów nawodnienia, oświetlenia, oczek wodnych lub stawów kąpielowych. To często operacje na dużą skalę, przy których działanie na własną rękę może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena