Na rynku mamy bardzo duży wybór doskonałej jakości urządzeń grzewczych. Kotły są co raz lepsze. Nawet te na paliwa stałe wymagają już minimalnej obsługi. Załadunki i  usuwanie pozostałości po procesie spalania są co raz rzadsze.  Kotły olejowe czy gazowe są w zasadzie bezobsługowe.

Data dodania: 2010-12-06

Wyświetleń: 1592

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na rynku mamy bardzo duży wybór doskonałej jakości urządzeń grzewczych. Kotły są co raz lepsze. Nawet te na paliwa stałe wymagają już minimalnej obsługi. Załadunki i  usuwanie pozostałości po procesie spalania są co raz rzadsze.  Kotły olejowe czy gazowe są w zasadzie bezobsługowe.
Jednak nawet najlepszy i najnowocześniejszy kocioł czy podgrzewacz wymaga okresowych przeglądów i konserwacji.
Dopóki urządzenie grzewcze pracuje, czyli ogrzewa dom oraz przygotowuje ciepłą wodę, zwykle się  o nim nie pamięta.  Celem corocznej kontroli kotłów i podgrzewaczy gazowych jest ocena, czy dane urządzenie nadaje się do dalszej bezpiecznej eksploatacji.
Większość producentów zaznacza, że po roku ciągłej pracy urządzenia sam przegląd polegający na kontroli to za mało.  Konieczna jest  kompleksowa konserwacja kotła, czyli czyszczenie (wymiennika ciepła, palnika) oraz wymiana zużytych elementów (filtrów, elektrody zapłonowej).

Przeglądy i konserwacja poza gwarancją bezpieczeństwa podczas eksploatacji urządzenia daje nam szereg korzyści z których najczęściej nie zdajemy sobie sprawy.

Po pierwsze są to korzyści ekonomiczne. Wyczyszczone, a następnie wyregulowane urządzenie ma większą sprawność, więc zużywa mniej paliwa. Dzięki temu płacimy mniejsze rachunki za gaz czy olej.

Po drugie dokonując regularnych przeglądów jesteśmy w zgodzie z przepisami prawa budowlanego, które mówi, że obiekty budowlane powinny być w czasie użytkowania poddawane kontroli co najmniej raz w roku. Kontroli powinien podlegać między innymi  stan techniczny urządzeń gazowych oraz ocenia ich przydatności do dalszej, bezpiecznej eksploatacji. Jest jeszcze jeden aspekt tej sprawy. Jeśli wykupiliśmy polisę ubezpieczeniową na dom, a  nie wykonamy przeglądu kotła, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania w razie  na przykład wybuchu gazu.

Koszty systematycznej konserwacji są znacznie niższe niż koszt naprawy ewentualnej  awarii powstałej w wyniku zaniedbania.

Przeglądy i  konserwacja ( np.  wymiana zużytych elementów ) ponadto przedłużają  nam  żywotność urządzeń i gwarantują jego długa i bezawaryjna pracę.

Nie zapominajmy o tym, że kotły systematycznie poddawane przeglądom nie stanowią zagrożenia podczas eksploatacji. Zaniedbanie tego może doprowadzić do powstawania toksycznego tlenku węgla, który już nie raz stał się przyczyna tragedii.

Dokonując regularnych przeglądów urządzenia możemy liczyć na przedłużenie jego gwarancji. Wielu producentów kotłów i podgrzewaczy wody zwiększa okres gwarancji  pod warunkiem wykonywania corocznych przeglądów.

Nie dla wszystkich jest to argument, ale warto pomyśleć o tym, że odpowiednio wyregulowane urządzenie wytwarza podczas spalania paliwa mniej szkodliwych substancji i tym samym jest mniej szkodliwe dla środowiska.(KM)

Licencja: Creative Commons
0 Ocena