Od decyzji o wyborze paliwa i sposobu ogrzewania zależy, czy w naszym domu zimą będzie ciepło oraz ile przyjdzie nam wydać na utrzymanie właściwej temperatury w pomieszczeniach.

Data dodania: 2010-12-03

Wyświetleń: 2006

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przy wyborze sposobu ogrzewania domu decydujące znaczenia dla inwestora mają nakłady inwestycyjne jakie trzeba ponieść na instalację źródła ciepła, wygoda jego użytkowania, niezawodność i, co chyba najważniejsze, koszty późniejszej eksploatacji zależne głównie od cen paliwa.


I tu trafiamy na kolejne ważne zagadnienie. Wyboru sposobu ogrzewania nie da się dokonać w oderwaniu od analizy rodzajów paliwa. Musimy rozważyć problem nie tylko pod względem cen, ale także dostępności paliw, wygody ich użytkowania, konieczności magazynowania.

Najwygodniejsze ale niestety najdroższe są systemy ogrzewania elektrycznego. Nie wymagają od użytkownika praktycznie żadnej obsługi .
Pozostałe systemy niestety wymagają mniej lub bardziej intensywnej obsługi:

    * konieczne są okresowe przeglądy
    * czasem trzeba przeprowadzić regulacje palników
    * dla bezpiecznej eksploatacji wymagane jest też  czyszczeniu przewodów spalinowych i dymowych
    * konieczne dostarczenie paliwa

Decydując się na określony rodzaj paliwa musimy mieć przewidziane  miejsce na jego magazynowanie.
Gaz płynny i olej opałowy są dostarczane przez dystrybutorów bezpośrednio do odbiorcy – wystarczy złożyć zamówienie. Kotły pobierają paliwo ze zbiorników automatycznie.
Paliwa stałe wymagają więcej zachodu. Paliwo trzeba przetransportować do pomieszczenia, w którym ma być składowane, a następnie systematycznie dokładać do paleniska, bywa że nawet co kilka godzin. Na szczęście producenci nowoczesnych kotłów na paliwa stałe stale udoskonalają automatyczne dozowniki i podajniki paliwa. W nowych konstrukcjach częstotliwość załadunku paliwa jest znacznie mniejsza, na przykład raz na kilka dni.
Trzeba mieć tez świadomość tego, że z kotłów na paliwa stałe  trzeba regularnie usuwać popiół.

Krótka charakterystyka najpopularniejszych paliw.

Gaz ziemny
To paliwo naturalne, wysokokaloryczne, o bardzo wysokiej wartości opałowej. Gaz ziemny to najwygodniejsze w eksploatacji źródło energii do ogrzewania domu. Niestety nie zawsze jest dostęp do sieci gazowej.

Gaz płynny
Przechowywany w zbiornikach dzierżawionych od lokalnego dystrybutora i stawianych na terenie działki. Trzeba mieć miejsce na postawienie takiego zbiornika i zapewniony dojazd cysterny z paliwem.

Olej opałowy
Jest to paliwo wydajne, o dużej efektywności spalania.
Również przechowywany jest w zbiornikach.  Zbiorniki na olej opałowy powinny być przechowywane w specjalnym magazynie, o wysokiej (minimum 60 minut) odporności ogniowej ścian i stropu. Zbiorniki oleju można sytuować w budynkach po spełnieniu odpowiednich warunków dotyczących głównie wentylacji. Mniej kłopotliwe, a przy tym nie zajmujące miejsca w domu, jest umieszczenie zbiorników na olej na zewnątrz budynku. Mogą być one instalowane zarówno nad ziemią, jak i pod jej powierzchnią. Olej jest mniej wybuchowy niż gaz, a więc bezpieczniejszy.

Energia elektryczna
Jest to najbardziej dostępne źródło energii. Z powodu wysokiej ceny  rzadko się je jednak wybiera.  A zalet ma wiele:  nie musi być magazynowane, nie wymaga budowy kominów, koszty inwestycyjne elektrycznej instalacji grzewczej są niewielkie.


Węgiel
Pod względem cenowym jest nadal bezkonkurencyjny i przez to wciąż popularny. Jest z nim niestety  dużo problemów w użytkowaniu - transport, składowanie, usuwanie popiołu, a przede wszystkim nadzór nad procesem spalania.

Groszek
Groszek to rodzaj węgla kamiennego o określonym sortymencie (wielkości bryłek). Do jego spalania stosuje się kotły wyposażone w podajnik, przez co  są mniej kłopotliwe w obsłudze. Groszek charakteryzuje się niską zawartością siarki, małą ilością wody i substancji niepalnych.
  
Drewno
Najczęściej stosowane jest w kominkach oraz w kotłach na tzw. holzgaz (gaz drzewny). Kotły tego typu wymagają wysuszonego drewna, które powinno być składowane przynajmniej 18-24 miesięce w miejscu przewiewnym i zabezpieczonym przed opadami atmosferycznymi.

Pelety
Pelety to opał produkowany z odpadów drewna, słomy zbóż lub specjalnie uprawianych roślin energetycznych. Wartość opałowa peletu jest porównywalna z miałem węglowym. Za to w wyniku jego spalania powstaje od 10 do 30 razy mniej popiołu. Ma to duże znaczenie dla częstości opróżniania popielnika.

Kiedyś wybór opału był ograniczony.  Obecnie, poza tymi tradycyjnymi paliwami, mamy do dyspozycji często bardziej wydajne i przyjazne środowisku paliwa takie, jak biomasa czyli drewniane odpady, węgiel drzewny, brykiet drzewny, pelety czy słoma. (KM)

Licencja: Creative Commons
0 Ocena