Artykuł zawiera informacje na temat pierwszych objawów żylaków, które powinny zaniepokoić pacjenta i spowodować udanie się do odpowiedniego specjalisty. Jest to bardzo ważne, ponieważ zlekceważenie początkowych objawów żylaków prowadzi do groźnych powikłań zdrowotnych.------

Data dodania: 2010-11-23

Wyświetleń: 2612

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Żylaki są objawem postępującej choroby niewydolności żył. Z pojęciem tym wiąże się wiele jednostek chorobowych, ponieważ zlekceważenie pierwszych objawów prowadzi do groźnych powikłań zdrowotnych. Dlatego przeczytaj uważnie poniższy tekst a następnie listę pierwszych objawów niewydolności żył.

Jeżeli znajdujesz u siebie któryś z  podanych sygnałów alarmowych udaj się do lekarza, który właściwie zdiagnozuje twoje dolegliwości. Jeśli nie znasz  odpowiedniego specjalisty skonsultuj się z lekarzem rodzinnym, który skieruje Cię na odpowiednie dla jego przypuszczeń badania i wskaże właściwe - go lekarza. 

Jest to szczególnie ważne, ponieważ tego typu sygnały mogą dotyczyć nie tylko żylaków, ale również innych jednostek chorobowych, których istnienia jeszcze nie odczuwasz, takich jak, np. cukrzyca bądź guzy złośliwe.

POCZUCIE DYSKOMFORTU I OBRZĘK

Do wczesnych objawów powstawania żylaków zalicza się często bagatelizowane poczucie dyskomfortu oraz bólu w nogach, występujące po dłuższym staniu w bezruchu. Uczucie ciężkości w nogach początkowo występuje zwykle pod koniec dnia, z czasem bólowi zaczyna towarzyszyć obrzęk. Nogi puchną w okolicach kostek, później opuchlizna obejmuje coraz większe partie stóp i łydek. Obrzęki są spowodowane postępującym osłabieniem ścian naczyń żylnych wywołującym przepuszczalność płynów do innych przestrzeni międzykomórkowych.

BÓLE I KURCZE ŁYDEK

Kolejnym niepokojącym sygnałem początku żylaków bywają nocne kurcze łydek, których innym powodem, prócz żylakowatości, może być znaczny niedobór magnezu w organizmie a także niewłaściwy sposób chodzenia bądź zmiany zwyrodnieniowe stawów. Mogą im towarzyszyć również silne, nocne bóle łydek, wskazujące na dalsze powikłania chorobowe, między innymi głęboką zakrzepicę żylną. W dowolnym momencie mogą pojawiać się również bóle nóg umiejscowione zwykle w obszarze zmienionych żył powierzchownych, po przyśrodkowej stronie uda i w okolicach pachwiny, gdzie swoje ujście ma żyła odpiszczelowa.

PRZEBARWIENIA  

Zaczerwienienie skóry i innego typu przebarwienia występują zwykle w kolejnych etapach rozwoju żylaków, jednak nagłe wystąpienie zaczerwienienia może oznaczać stan zapalny żył powierzchownych oraz głębokich. Niebieskie przebarwienia są oznaką zastoju krwi żylnej, z czasem bledną i w sposób nieodwracalny pojawiają się na ich miejscu białawe bądź brązowe plamy koloru (tzw. biała atrofia) przypominające blizny, które wskazują na niedotlenienie tych obszarów tkanek. Niedotlenione miejsca ulegają z czasem obumarciu i sprzyjają pojawieniu się owrzodzeń, zwłaszcza w wewnętrznej okolicy kostek.

ZMIANY SKÓRNE

Na skórze mogą pojawiać się także różnego typu zmiany skórne, spowodowane niedotlenieniem komórek. Osłabione tkanki są bardziej podatne na infekcje i mogą wystąpić wypryski oraz towarzyszące im bądź występujące oddzielnie bóle i świąd. Ich właściwą przyczynę może wykryć dermatolog, który wykaże czy przyczyną dolegliwości są zmiany alergiczne, grzybicze czy niewydolne żyły.

WIDOCZNE ŻYŁY

Widocznym objawem przewlekłej choroby żylnej są również pajączki oraz żyły siatkowate (tzw. teleangiektazje), które zwykle pojawiają się na bocznych powierzchniach uda oraz w pobliżu kolan. Są to drobne, przeświecające przez skórę niebieskawe bądź czerwonawe żyłki tworzące na skórze obraz przypominający pajęczą sieć, lecz mogą przybierać także dowolne, inne kształty. Zmiany te nie powodują żadnych dolegliwości, bywają dziedziczone, nie muszą również prowadzić do dalszego rozwoju żylaków, nie muszą także oznaczać jej pojawienia się. Konsultacja medyczna pozwoli ustalić ich pochodzenie, ponieważ w wielu przypadkach mogą okazać się jedynie defektem kosmetycznym, który można usunąć w wyspecjalizowanych gabinetach kosmetycznych bądź klinikach medycyny estetycznej.

STYL ŻYCIA  

Pojawieniu się żylaków sprzyja również niezdrowy, mało aktywny tryb życia.
Dlatego też niektórym osobom po długotrwałym staniu bądź siedzeniu towarzyszą odczuwalny ból i pieczenie nóg o różnym nasileniu.


Lista pierwszych objawów niewydolności żył:

•    Uczucie dyskomfortu tzw. ciężkość nóg (odczuwana zwłaszcza wieczorem),
•    Bolesność nóg,
•    Puchnięcie nóg (odczuwane zwłaszcza wieczorem),
•    Nocne skurcze łydek,
•    Częste bóle nóg, promieniujące z miejsca uszkodzonej żyły,
•    Przebarwienia skórne nóg,
•    Zmiany skórne, przypominające grzybicze bądź alergiczne,
•    Widoczne siateczki żył, a zwłaszcza ich stopniowe poszerzanie się na coraz większe obszary,
•    Bóle i pieczenie nóg po długotrwałym staniu bądź siedzeniu.

Jeżeli posiadasz któreś z wyżej wymienionych objawów udaj się po poradę lekarza rodzinnego bądź specjalisty. Nie lekceważ żylaków. Pamiętaj, że o właściwej diagnozie zadecyduje jedynie lekarz, jednak podzielenie się z nim swoimi wnikliwymi obserwacjami znacząco ułatwi to zadanie i pozwoli wykluczyć wystąpienie najmniej prawdopodobnych przyczyn Twoich dolegliwości.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena