Rozstępy mogą bezlitośnie zaatakować każdego, niezależnie od wieku, czy płci. Powstają najczęściej na pośladkach, biodrach, brzuchu czy udach. Gdy już się pojawią walka czasem bywa trudna! Podstawą skutecznej obrony jest dobre poznanie strategii przeciwnika. 

Data dodania: 2010-11-15

Wyświetleń: 1461

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dziś wiec słów kilka, o tym, skąd, jak i dlaczego powstają rozstępy. Zacznijmy od hormonów…

A w zasadzie od jednego z nich – kortyzolu, zwanego czasem hormonem stresu. Kortyzol jest produkowany przez korę nadnerczy. Zaburzenia jego produkcji bezpośrednio wpływają na zwiększenie skłonności do powstawania rozstępów. Nadmierne wydzielenie kortyzolu powoduje zakłócenie pracy komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny. Kolagen i elastyna to podstawowe białka tworzące tkankę łączną skóry. Kolagen odpowiada za utrzymanie właściwej wilgotności skóry, a elastyna za jej właściwą sprężystość. Właściwości skóry zostają osłabione przez co staje się ona bardziej podatna na „pęknięcia” w trakcie rozciągania. Teraz tylko wystarczy aby poddać skórę gwałtowniejszym naprężeniom i rozstępy gotowe. Rozstępy powstają w warstwie skóry właściwej i faktycznie są to pęknięcia jej struktury. Z kolei naprężenia skóry towarzyszą najczęściej zmianom wagi – gwałtownemu przybieraniu na wadze, często na zmianę, z jej utratą.  Pod tym względem, szczególnie niebezpiecznym okresem dla kobiet jest ciąża. Wiele pań skarży się na powstające wówczas rozstępy zwłaszcza na brzuchu i na piersiach, które znacznie się powiększają.

Przyjrzyjmy się genom…

Wiele cech dziedziczymy po naszych przodkach. Czasem jest to „dobry” spadek, czasem niestety przysparzać może zmartwień. Niestety, właśnie po przodkach możemy odziedziczyć skłonność do powstawania rozstępów. Jeżeli rozstępy miała twoja mama i babcia, to miej się na baczności. Niestety po przodkach możemy również odziedziczyć skłonności do tycia, a otyłość, a w szczególności skłonność do szybkiego przybierania na wadze to czynniki wysoce sprzyjające występowaniu rozstępów. Są też dobre widomości! Wiedząc, ze dziedziczysz takie skłonności możesz skutecznie monitorować swoje ciało i na czas zareagować na niepokojące zmiany. Jest to niezwykle ważne w przypadku rozstępów, gdyż właśnie we wczesnej fazie powstawania są najbardziej wyleczalne.

I co jeszcze…

A jeszcze wiele czynników może powodować rozstępy. Tak np. przyjmowanie niektórych leków sterydowych (np. popularne leki antyalergiczne) znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia rozstępów. Także niewłaściwa, zbyt uboga w odpowiednie minerały dieta może nam zaszkodzić. Sprzymierzeńcem rozstępów jest także ogólnie niezdrowy, stresujący tryb życia, który prowadzi coraz większa liczba ludzi. Bardzo ważna dla profilaktyki rozstępów jest aktywność fizyczna, a jej brak przyczynia się do ich powstawania.  Wreszcie niewłaściwa pielęgnacja (np. nawilżanie, stosowanie preparatów zapobiegających rozstępom) skóry, lub jej całkowity brak w prostej linii prowadzą do powstania rozstępów.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena