Coraz częściej firmy posiadające magazyny decydują się na zakup systemu do zarządzania magazynem, w skrócie WMS. Tego typu systemy w ostatniom czasie stały się bardzo popularne i tańsze.

Data dodania: 2010-11-09

Wyświetleń: 1586

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zapotrzebowanie na systemy WMS

W ostatnim czasie odnotowano znaczny wzrost zapotrzebowania na systemy typu WMS (Warehouse Management Systems), czyli po prostu program do zarządzania magazynem. W  związku z ostatnim spadkiem cen specjalistycznego sprzętu (terminale przenośne oraz drukarki przemysłwe) o około 40% w przecięgu ostatnich 2 lat oraz spadkiem cen samych systemów o około 30% firmy chcą kupować WMSy.

Działanie systemów

Nowoczesne systemy WMS działają w oparciu o technologię kodów kreskowych oraz RFID. Dedykowane są dla firm o dowolnym profilu działalności, w których występuje potrzeba sprawnej obsługi magazynów dowolnego rodzaju. Współpracują z różnymi typami kodów kreskowych np. EAN129, EAN13, CODEBAR. Obsługiwane są jako aplikacje zainstalowane po stronie klienta w formie aplikacji desktop jaki i jaki aplikacje dostępne przez przeglądarke internetową. Klienci mobilni działają na ogółna systemie Windows Ce lub widnows Mobile i są napisani w mobilnej wersji framerowka .NET Compact Framework. Systemy WMS umożliwiają realizację dostaw, wysyłek, przyjęć, przesunięć miedzymagazynowych i wielu innych przydatnych na magazynie operacji. Każda operacja jest rejestrowana co umożliwia późniejsze generowanie raportów z czasy pracy magazynierów oraz ogółnej przepustowości całego magazynu.

Wdrażanie systemów WMS

Proces wdrażania systemu WMS w firmie nie jest procesem trywialnym i zajmuje pewną ilośc czasu. Należy wykonać dokładną analizę potrzeb klienta. Istotnym czynnikiem jest również integracja z systmami typu ERP - należy pobierać z nich dokumenty PZ i WZ które później stają się awizem dokumentów dostaw i dokumentów wysyłek w systemie WMS. Porządnie i wykonana analiza, implementacja funkcjonalności w systemie i późniejsze wdrożenie i wyszkolenie ludzi pozawalają na długoternimowe benefity z posiadania takiego systemu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena