Rynek nieruchomości to jeden z najbardziej dochodowych działów rynku. Przekłada się to na bardzo wysokie koszty zakupu mieszkań, domów czy działek budowlanych. Rozwiązaniem, dla osób nie posiadających wielkiego majątku są kredyty hipoteczne.

Data dodania: 2010-10-27

Wyświetleń: 1553

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Każdy marzy o własnym domu czy mieszkaniu i najbardziej powszechnym sposobem zrealizowania takiego marzenia jest kredyt hipoteczny. Na dzisiejszym rynku możemy znaleźć całe multum ofert kredytowych proponowanych przez banki i inne instytucje finansowe, dlatego często niełatwo nam się zdecydować. Na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas jego wyboru?

Kredyt hipoteczny jest to długoterminowa umowa z bankiem, podejmowana zazwyczaj w celu uzyskania środków na zakup bądź budowę nieruchomości, podczas gdy jej zabezpieczeniem jest hipoteka.

Istnieją różne rodzaje kredytów hipotecznych. Dwa najczęściej spotykane rozróżnienia: ze względu na cel i na walutę w jakiej kredyt pobieramy. Pierwsza grupa dzieli się na kredyty hipoteczne, kredyty budowlano-hipoteczne oraz pożyczki hipoteczne. Druga składa się na kredyty w walucie krajowej i kredyty walutowe (denominowane i typowe walutowe).

Bank udzielający nam kredytu musi się w pewien sposób zabezpieczyć. Najczęściej takim zabezpieczeniem staje się okredytowana hipoteka, ale zdarzają się również zabezpieczenia docelowe. Są to: poręczenia według prawa cywilnego, ubezpieczenia kredytu, weksle, blokady środków na rachunku i poręczenia osób trzecich, posiadających zdolność kredytową.

Oczywiście podejmując kredyt hipoteczny w banku musimy ponieść dodatkowe koszty. Na takie koszty składa się: prowizja bankowa, ustanowienie hipoteki, koszty notarialne, ubezpieczenie od zdarzeń losowych, założenie księgi wieczystej oraz ubezpieczenie na życie.

Decyzja o wyborze kredytu hipotecznego jest bardzo poważna. Podczas poszukiwania najkorzystniejszej dla na oferty powinniśmy więc zwrócić szczególną uwagę na wiele czynników. Jednymi z najistotniejszych są: wysokość oprocentowania kredytu i sposób jego ustalenia, długość oczekiwania na rozpatrzenie wniosku, możliwość wcześniejszej spłaty kredytu i związane z nią dodatkowe koszta, możliwość podjęcia kredytu w innych walutach bądź przewalutowania go oraz wymagane przez bank dokumenty.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena