Wiele osób przyjeżdżając do stolicy Małopolski chętnie lubi zobaczyć coś innego oprócz tego, co jest w standardowej ofercie dla turystów. Wielu  znich lubi oglądać stare zamki czy pałace. A w okolicach Krakowa pełno jest takich zabytków.

Data dodania: 2010-10-27

Wyświetleń: 644

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jeden z piękniejszych zamków znajdujących się w okolicach Krakowa można podziwiać niedaleko wsi Rudno w gminie Krzeszowice. Nie jest on tak znany jak zamek w Pieskowej Skale, ale nie ustępuje mu pod względem wydarzeń historycznych z nim związanych. Miejsce, gdzie wybudowano zamek, ma barwną pod względem geologii przeszłość. W odległych czasach był tutaj wulkan.

W XIV wieku okolice wsi Rudno były w posiadaniu możnej i potężnej wówczas rodziny Toporczyków. W latach 1331-1361 Tęczyńscy, którzy pieczętowali się herbem Topór, wybudowali na stożku dawnego wulkanu zamek. Nawój z Morawicy i jego syn Andrzej z Tenczyna aktywnie wspierali Piastów (Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego) w ich polityce. Za swoją służbę byli sowicie wynagradzani i pełnili ważne funkcje w państwie np. Andrzej z Tenczyna był wojewodą krakowskim i często zastępował króla, gdy Kazimierz Wielki wyjeżdżał poza Kraków. W XV i XVI wieku znaczenie i bogactwo rodu Tęczyńskich wciąż rosło. W XVI wieku cesarz Karol V nadał rodowi Tęczyńskich tytuł hrabiów Świętego Cesarstwa Rzymskiego.

W drugiej połowie XVI wieku zamek został gruntownie przebudowany. Z rezydencji gotyckiej przeobraził się w renesansową siedzibę. Przebudowę zamku zlecił kasztelan wojnicki Jan Tęczyński. Taka była wówczas moda. Wzorcem dla wielu budowli był zamek wawelski. Najbogatsza szlachta nie chciała być gorsza od króla i wiele szlacheckich siedzib pod względem architektonicznym było niewiele gorsze od zamku królewskiego na Wawelu.

W połowie XVII wieku został przez Szwedów podpalony. Od tego momentu właścicielom zamku nie udało się już nigdy przywrócić mu dawnej świetności i znaczenia. W połowie XVIII wieku na zamku wybuchł pożar. Od tego czasu zamek Tenczyn sukcesywnie niszczeje.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena