Rozstępy to dość nieestetyczna „przypadłość” skóry. W wielu przypadkach na ich powstawanie nie mamy wpływu. Aczkolwiek są osoby, u których rozstępy są wynikiem niedostatecznej pielęgnacji swojego ciała. 

Data dodania: 2010-10-22

Wyświetleń: 1823

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przy odrobinie szczęścia, ogromu wysiłku oraz systematyczności rozstępy można zlikwidować. Pod warunkiem, że są czerwone. Jeżeli są białe, wówczas jedynym rozwiązaniem mogą okazać się wizyty w salonie dermatologii estetycznej. Ale zacznijmy od początku.

Skąd się biorą rozstępy?

Rozstępy to wrzecionowatego kształtu prążki, które pojawiają się na skórze. Wynikają z gwałtownego rozciągania się skóry, powyżej granic wytrzymałości. Powstawanie rozstępów wiąże się ze wzmożonym wydzielaniem kortyzolu. Hormon stresu – jak zwykło się go określać wydzielany jest przez korę nadnerczy. W sposób negatywny oddziałuje na fibroblasty. Komórki białkowe odpowiedzialne są za produkcję kolagenu i elastyny. Gdy do głosu dochodzi kortyzol, wówczas fibroblasty, co prawda produkują włókna białkowe, jednakże nie są one w stanie zapewnić swoje skórze odpowiedniej wytrzymałości. Staje się ona podatna na pękanie na skutek gwałtownego rozciągania. „Zdrowa” skóra zawiera kolagen, którego jedno włókno o długości jednego milimetra jest w stanie wytrzymać obciążenie dziesięciu kilogramów. Natomiast, gdy skóra oparta jest na niejako niepełnowartościowych włóknach, rozstępuje się na powierzchni, gdy dochodzi do jej nadmiernego rozciągnięcia.

Rozstępy i grupa ryzyka

Rozstępy nie powstają u wszystkich osób, choć ludzi bez rozstępów jest już coraz mniej. Po części jest to wina naszej genetyki, po części to nasza wina.

Rozstępy niektóre osoby dziedziczą. Jeżeli ktoś nie ma prążków, a chce się dowiedzieć, czy jest zagrożony, musi przeprowadzić „rodzinny wywiad”. Gdy ktoś z bliskiej rodziny miał podobny problem, wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo, że i u niej się pojawi. A to dlatego, że „historia lubi się powtarzać”.

Rozstępy to problem wielu kobiet w ciąży. Powstawanie prążków u tej grupy osób jest całkiem normalne. Skóra przecież dość szybko i gwałtownie rozciąga się, gdy płód się rozwija. Jeżeli do tego kobiety objadają się i masa ciała im przyrasta, wówczas i prążki powstają.

Na rozstępy narażeni są wszyscy ci, którzy nie dbają o to, by ich masa ciała była stała. Doprowadzają do gwałtownych skoków wagi, przez co skóra traci swoją elastyczność. W efekcie skóra jest bardziej podatna na powstawanie rozstępów.

Rozstępy mogą powstawać także u panów, którzy korzystają z siłowni. Ćwicząc, szybko przyrasta masa mięśniowa. Skóra nie nadąża z rozciąganiem i rozstępuje się na powierzchni. Dlatego też coraz częściej mężczyzn przynosi na siłownię i przed ćwiczeniami smaruje się kremami zapobiegającymi rozstępom.

Czy rozstępy można pokonać?

Jest to pytanie, które zadaje sobie każda osoba, która boryka się z rozstępami. Niestety jest to problem mało urodziwy, bowiem rozstępy dość rzucają się w oczy, szczególnie wtedy gdy są czerwone. Na szczęście z rozstępami można skutecznie się rozprawić. Wiele zależy od nas – od naszego podejścia, czasu, który poświęcimy walce i oczywiście od naszej systematyczności w działaniu. Jeżeli będziemy opieszali, nie będziemy cierpliwi i systematyczni, wówczas rozstępy nie znikną, ale raczej przejdą w fazę bliznowacenia. Wówczas znacznie gorzej walka z prążkami będzie przebiegać. Dlatego tez, jeżeli faktycznie zależy nam na nieskazitelnej cerze, wówczas należy zacząć działać szybko. Mówi się bowiem, że rozstępy nie lubią „terapii szokowej” i po takowej bardzo szybko znikają.

Kremy na rozstępy

Na temat kosmetyków na rozstępy krąży wiele opinii. Jedni mówią, że takie specyfiki wcale nie działają, inni wychwalają w niebogłosy. Trzeba jednak wiedzieć, że wiele kosmetyków jest naprawdę skutecznych, wiele nie za wiele pomoże. Dlatego też trzeba chwytać się sprawdzonych. Na półkach w drogeriach takich specyfików z pewnością nie brakuje. Chcąc wiedzieć, czy dany kosmetyk będzie skuteczny, wówczas pomocna może okazać się etykieta. Ona prawdę powie o kremach na rozstępy, bowiem wskaże substancje, które zawiera dany specyfik. A skuteczność kosmetyków wiele zależy od składu właśnie.

Na rozstępy pomogą kremy, które zawierają w swoim składzie wyciąg z centella asiatica, wyciąg z soi, silanole (związki krzemu), glikoproteiny. Warto zadbać o to, by w składzie obecne były witaminy, które korzystnie wpływają na kondycję skóry i sprzyjają produkcji kolagenu.

Zabiegi na rozstępy

Z rozstępami można walczyć nie tylko w domowym zaciszu. Co więcej – taka walka nie zawsze jest skuteczna, szczególnie jeśli chodzi o białe rozstępy. Wówczas należy udać się do salonu kosmetycznego, salonu dermatologii estetycznej, czy gabinetu medycyny estetycznej. Oferują one wiele zabiegów, których celem jest poprawa kondycji skóry oraz zredukowanie widoczności rozstępów.

W salonie kosmetycznym można poddać się mikroderbrazji. Jest to zabieg, który pomoże najbardziej na czerwone rozstępy. Z białym, już „starymi” rozstępami może sobie nie poradzić.

Innym zabiegiem, przeprowadzanym już w gabinecie dermatologii estetycznej jest mezoterapia (igłowa lub bezigłowa). Zabieg ten, jeżeli będzie powtarzany dość często na pewno poradzi sobie z czerwony rozstępami. Z białymi prążkami może być różnie.

Na białe prążki zaleca się wykonanie dermabrazji, dermabrazji laserowej, zabiegu z wykorzystaniem fraxel laser, peelingi z kwasem trójchlorooctowym. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena