Dylemat zasygnalizowany w tytule artykułu staje się coraz bardziej powszechny. O pompach ciepła dużo się ostatnio słyszy. Na jakie urządzenie grzewcze się zdecydować?

Data dodania: 2010-10-15

Wyświetleń: 1679

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

   Kotły gazowe są bardzo popularnymi urządzeniami grzewczymi. Jest tak, ponieważ ogrzewanie nimi mieszkania jest bardzo komfortowe przy stosunkowo niskich kosztach. Same kotły gazowe są niedrogie - najprostszy model można kupić za niewiele ponad 2 tys. złotych. Nic więc dziwnego, że z gazu ziemnego uzyskuje się ponad 20 procent energii wytwarzanej na świecie. W dalszym ciągu jednak mało kto wie, że niewiele go nam już zostało.

   Naukowcy szacują, że nie odnaleziono jescze 45% światowych złóż gazu, mogącego służyć nam za paliwo. Jeśli jest to prawdą, to przy obecnych tempie wykorzystywania tego paliwa starczy go na góra 60 lat. Cóż więc się dziwić, że coraz więcej mówi się o energii odnawialnej? Bądźmy szczerzy - z każdym rokiem inwestowanie w odnawialne źródła energii i urządzenia je wykorzystujące będzie się stawało pilniejsze. W tematcie techniki grzewczej możemy się spodziewać, że do zakupu pomp ciepła będzie się coraz bardziej zachęcać. Niestety nadal jest to spora inwestycja, na którą nie każdy może sobie pozwolić.

   Koszt zakupu i montażu pompy ciepła (w zależności oczywiście od modelu) przewyższa koszty związane z kotłem gazowym mniej więcej dziesięciokrotnie. Mimo to, już teraz urządzenia te mają wielu zwolenników. Pierwszym powodem jest koszt użytkowania - jedyn opłaty jakie ponosi użytkownik to rachunki za energię elektryczną. Druga przyczyna tkwi w poczuciu stabilności. Mając zamontowane urządzenie grzewcze chociaż w pewnej mierze niezależne od wachań cen rynkowych paliw śpimy spokojniej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena