Posiadanie statusu małego podatnika VAT oraz przyjęcie kasowej metody rozliczania VAT, zobowiązuje Cię do rozliczania podatku należnego i naliczonego na zasadach szczególnych właściwych tylko dla tej metody rozliczania.

Data dodania: 2010-10-15

Wyświetleń: 2489

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Po rezygnacji z niej, zachowując jednocześnie status małego podatnika, masz prawo przyjąć jeden ze sposobów rozliczania VAT:
- kwartalne rozliczanie podatku bez stosowania metody kasowej albo
- miesięczne rozliczanie VAT na zasadach ogólnych. W obu przypadkach nowych zasad rozliczania VAT nie będziesz mógł jednak zastosować do rozliczenia podatku należnego i naliczonego od sprzedaży i zakupów dokonanych podczas stosowania metody kasowej. *Rezygnacja z metody kasowej*
Wybór kasowej metody rozliczeń przez Twoją firmę nie jest wyborem bezpowrotnym. Ustawodawca zezwala na rezygnację ze stosowania tej metody i przyjęcie innej formy rozliczania VAT przewidzianej dla tej grupy podatników, którzy posiadają status małego podatnika VAT (art. 21 ust. 3 uptu).
Z kasowego rozliczania VAT możesz zrezygnować, ale nie wcześniej jednak, niż po upływie 12 miesięcy, w których ta metoda rozliczania była stosowana.
Warunkiem rezygnacji jest pisemne zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego o tym zamiarze w terminie do końca tego kwartału, w którym będziesz stosował metodę kasową. Przepisy ustawy o VAT nie określają dla tego zawiadomienia żadnego szczególnego formularza. Niezależnie od tego wymogu, zobowiązują Cię jednak do złożenia aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego na druku VAT-R, w terminie 7 dni - licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana (art. 96 ust. 12 uptu).
Zawiadomienie o rezygnacji z metody kasowej rozliczania VAT skutkuje jednocześnie obowiązkiem wskazania nowej formy rozliczania podatku. Jeżeli w dalszym ciągu posiadasz status małego podatnika VAT - masz prawo do wyboru jednej z następujących sposobów rozliczania VAT:
- za okresy miesięczne - na ogólnych zasadach (art. 99 ust. 1 uptu), lub
- za okresy kwartalne - również na ogólnych zasadach tj. bez stosowania kasowego rozliczania (art. 99 ust. 3 uptu). *Utrata prawa do stosowania metody kasowej*
Prawo do stosowania kasowej metody rozliczania VAT Twoja firma może również stracić. Stanie się tak z chwilą utraty statusu małego podatnika - czyli przekroczenia limitu sprzedaży uprawniającej Twoją firmę do jego posiadania.
Jeżeli nastąpi to w trakcie kwartału, prawo do rozliczenia metodą kasowa zachowujesz do końca tego kwartału, w którym przekroczenie limitu sprzedaży nastąpiło. Począwszy od rozliczenia za miesiąc (następujący po tym kwartale) musisz zmienić sposób rozliczania VAT (art. 21 ust. 4 uptu).
Podobnie będzie w sytuacji, gdy Twoja firma rozpoczęła działalność w trakcie bieżącego roku i przekroczy przewidywaną kwotę limitu sprzedaży w stosunku do okresu jej prowadzenia. Również wówczas tracisz prawo do rozliczania się metodą kasową, począwszy od okresu rozliczeniowego następującego po tym kwartale, w którym nastąpiło to przekroczenie (art. 104 ust. 2 uptu). W obu przytoczonych przypadkach nie masz możliwości stosowania tej metody także w następnym roku podatkowym.
W takiej sytuacji możesz wówczas zastosować:
- miesięczny sposób rozliczenia VAT na zasadach ogólnych (art. 99 ust. 5 uptu),
- kwartalny sposób rozliczania VAT na zasadach przewidzianych dla podmiotów nie posiadających statusu małego podatnika (art. 99 ust. 3 i 5 uptu).
O wyborze tej metody rozliczania musisz zawiadomić w formie pisemnej naczelnika urzędu skarbowego. Zawiadomienie to musisz złożyć najpóźniej do 25. dnia drugiego miesiąca tego kwartału, za który będziesz po raz pierwszy składał kwartalną deklarację podatkowa na nowych zasadach. Musisz również złożyć formularz aktualizacyjny VAT-R. *Wybór miesięcznego rozliczania *
Jedną z możliwych form rozliczania VAT po rezygnacji z metody kasowej, jaką może przyjąć Twoja firma jest miesięczne rozliczanie VAT na zasadach ogólnych. W zgłoszeniu aktualizacyjnym na druku VAT-R informującym o zmianie z kwartalnego (kasowego) rozliczania VAT na miesięczne, powinieneś wówczas wypełnić odpowiednie pola.
Zmiana formy rozliczania VAT z kasowej na miesięczną, ma duże konsekwencje. Przede wszystkim począwszy od pierwszego miesiąca kwartału, od którego zrezygnowałeś z metody kasowej rozliczania VAT, musisz złożyć deklarację VAT-7 (za miesięczny okres rozliczeniowy).

Licencja: Creative Commons
0 Ocena