1
głosów
- +

AROMATERAPIA, medycyna duszy cz.II

Autor:

Aktualizacja: 12.10.2010


Kategoria: Zdrowie / Medycyna Niekonwencjonalna


Artykuł
  • 1 głosów dodatnich
  • 0 głosów ujemnych
  • 1613 razy czytane
  • 3 przedrukowany
  • 0 Polemik/Poparć <span class="normal">Odpowiadanie na artykuł</span>
  • Licencja: CC <span class="normal">Zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie dzieła i wszelkich jego pochodnych pod warunkiem umieszczenia informacji o tw&oacute;rcy.</span>
Dostęp bezpłatny <span class="normal">Dostęp do treści jest bezpłatny.<br/> Inne pola eksploatacji mogą być zastrzeżone sprawdź <b>licencję</b>, żeby dowiedzieć się więcej</span>
 

Jak powiedział G. Mojay: “Wszystkie olejki esencjonalne mają moc przemiany naszych emocji oraz stanu ducha. Tylko te, które są właściwe dla danej osoby w danym momencie jej życia, posiadają subtelną moc transformacji”.


Istnieje wiele sposobów mieszania olejków w zalezności od celu, w jakim się je dobiera. G. Mojay rekomenduje klasyfikację zapachów na podstawie 5 żywiołów. Ich charakterystyka znajduje się poniżej:

 

Nierównowaga emocjonalna natury Drewna.

 Ten rodzaj zaburzenia emocjonalnego wywołany jest poprzez dlugoterminowy stres. Charakterystyczny jest dla ludzi ambitnych, ciężko pracujących, którzy nagle tracą motywację. Ten rodzaj depresji charakteryzuje się brakiem wizji na przyszłość i celu w życiu. W tym wypadku ukoje nie przynisą następujące olejki esencjonalne:

Bergamotka – ma dobrą opinię w podnoszeniu energii. Łączy właściwości relaksacyjne oraz odświerzające, dlatego jest właściwym wyborem w stanach depresyjnych, które sa wynikiem stresu oraz tłumionych uczuć.

Pomarańcza i mandarynka – działają podobnie do bergamotki. Ich cieply, świerzy i owocowy aromat harmonizuje i przywraca radość tam gdzie napięcie i stress zrodziły wąskie i negatywne spojrzenie na rzeczywistość.

Neroli – działa na poziomie bardziej subtelnym. Przywraca pogodę ducha. Może pomóc uwolnic skrywane emocje, które często powodują depresję, do chwili aż zostaną uwolnione

Niemiecki i rzymski rumianek – są najlepszym rozwiązaniem na zmienność nastrojów i irytację. Zapach ten neutralizuje urażone ego i pomaga uwolnić ducha z jego opresyjnych nawyków

 

Nierównowaga emocjonalna natury ognia

Ten rodzaj depresji z reguły wyplywa z nierównowagi uczuć miłości i radości – emocje te mają swoje korzenie w sercu i umyśle. W tym wypadku często obserwuje się brak entuzjazmu oraz inspiracji. Tendencje do tego rodzaju depresji mają osoby z natury ciepłe i emocjonalne, ale które na skutek dysharmoni emocjonalnej mogą stać się zimne i apatyczne, lub rozchwiane i nadwrażliwe. Depresja natury ognia może byc także rezultatem odrzucenia. Ma to swoje korzenie w braku poczucia bezpieczeństwa często spowodowanym zawodem w relacjach z innymi. Olejki przywracające balans elementu ognia pomagaja uwolnić się od uczucia zastoju i niezadowolenia.

Jaśmin – ma właściwości antydepresyjne i wręcz euforyczne. Z kolei właściwości delikatnie tonizujące i relaksujące energię serca dają efekt komfortu i podniesienia energii. Jaśmin pomaga również w stanach depresyjnych wynikających z chronicznych niepokojów natury seksualnej – niezależnie czy problem lezy w zachamowaniach, powściągliwości, frustracji, czy nadwrażliwości.

Ylang ylang – jest odpowiedni dla tych, u których potrzeba ciągłego emocjonalnego podekscytowania powoduje niepokój , gdy życie staje się nudne. Ten zapach koi przygnębienie, które jest wynikiem męczącego znudzenia.

Róża – wzmacnia energię yin serca, pomagając przywrócić poczucie emocjonalnego bezpieczeństwa. Zapach ten zalecany jest dla bardzo wrażliwych osób przepełnionych romantycznym idealizmem. Ponieważ wymagaja oni wiele od życia i miłości, łatwo ich zawieźć lub urazić. Olejek różany pomaga odnaleźć radość życia.

Rozmaryn, z drugiej strony, umacnia nasz umysł. Podnosząc nasze ego, zapobiega depresji, która jest wynikiem braku pewności siebie oraz braku umiejętności osiągania wyznaczonych celów. Rozmaryn podnosi energię dzięki swoim ciepłym i orzeźwiającym właściwościom.

Melissa przywraca równowagę umysłu oraz pomaga rozwiać opresyjne emocje. Jest odpowiednia dla ludzi, którym problemów przysparza konfrontacja z przyczynami depresji. Takie osoby przeważnie wolą „cierpeć w milczeniu” niż okazywać swoje uczucia na zewnątrz oraz reagują opornie na wprowadzenie jakichkolwiek zmian.

Nasiona Kolendry – olejek ten przywraca komfort intelektowi i podnosi jego energię. Jest szczególnie pomocny w przypadku depresji wynikającej z braku różnorodności. Zapach ten podnosi optymizm i twórczą postawę tych, których życie skupia się na rutynie i powtarzających się czynnościach

 

Nierównowaga emocjonalna natury Ziemii

Ten typ depresji zwiazany jest z zamartwianiem się i nadmiernym myśleniem. Uczucia jakie się tu pojawiają, to przmęczenie i poczucie zagubienia.

Innym silnym uczuciem towarzyszącym tego rodzaju depresji jest przasdna empatia. Widoczne jest to u ludzi, ktozy wciąż zamartwiają sie i obawiają o innych. Osoby takie często nie dbają o swoje własne potrzeby I trudno jest im przyznać, iż same potrzebują pomocy.

Jeszcze inny typ tej depresji wyraża się w emocjonalnym nienasyceniu, które zakorzenione jest w przekonaniu, że “nikomu nie zależy…”

Podsumowując, zaburzenia emocjonalane typu „ziemskiego” biorą się z braku dbania o siebie i o swoje potrzeby oraz towrzyszącemu tym problemom - ciężaru na duszy (sercu)

Vetiver (roślina pochodząca z Indii)jest jednym z najbardziej podnoszacych energię zapachów. Jest przeznaczony szczegolnie dla tych którzy notorycznie odkładają swoje własne potrzeby na potem, zparacowuja sie, zapominając często o jedzeniu i odpoczynku.

Kardamon rekomendowany jest w przypadku chandry i przygnebienia. Podnosi energie tych, ktorzy narzekaja na apatię i brak zainteresowania – szczególnie, kiedy są przytłoczeni obowiązkami

Cytryna – “oczyszcza” inetelekt i podnosi ducha. Kiedy umysł jest przytłoczony negatywnymi myślami i zmartwieniami, olejek ten pomaga to rozładowac. Zapach ten ma właściwości uwalaniające umysl z opresji wynikajacej z mentalnej stagnacji i dezorientacji

Olibanum (kadzidło) – łagodzi przesadne zamartwianie sie. Działa wyśmienicie w przypadku uporczywych i powracających negatywnych myśli i zmartwień. Przywraca siłę duchową, która pomaga uwolnic sie od cierpienia, co przynosi upragnioną ulgę.

Mirra także pomaga uwolnić nas od ziemskich ograniczeń i niepowodzeń. Dzięki ukojeniu bólu jesteśmy w stanie dotrzeć do naszej duszy. Olejek ten dziala najlepiej w przypadku smutku po stracie.

 

Nierównowaga emocjonalna natury Metalu

W ciele ludzkim żywioł metalu rządzi płucami i oddechem. Związany jest ściśle z uczuciem chciwości. Emocje takie jak, pesymism, żal, wyrzuty sumienia oraz poczucie starty są przyczyną dysharmonii energii metalu. U osób doświadczających zaburzeń tego rodzaju dominuje poczucie pustki emocjonalnej, melancholii, wyizolowania i rezygnacji.

Cyprys jest przeznaczony w szczególności do terapii depresji natury Metalu. Jego energetyczne działanie pomaga podjąć akcję i zainicjować zmianę, co może poprowadzic do ogólnej przemiany. Zapach ten pomaga uwolnić sie od tego, co jest już bezużyteczne. Podsumowujac, olejek ten jest właściwy dla osób, które gdzieś “utknęły” i nie są w stanie posuwać się na przód.

Eukaliptus również pomaga ruszyć z miejsca. Zapach ten wyostrza zmysły, a co za tym idzie – również poszerzyć naszą świadomość. Może być używany z powodzeniem do podniesienia energii kiedy obecne jest poczucie zamknięcia w potrzasku i ograniczenia.

Szałwia muszkatołowa znana jest ze swoich antydepresyjnych właściwości zarówno w stosunku do duszy, jak i umysłu. Jest szczególnie polecana przy tego rodzaju depresji, która jest wynikiem chronicznego napięcia nerwowego. Zapach ten relaksuje i wzmacnia układ nerwowy i przywraca poczucie siły wewnętrznej. Szałwia działa również na bardziej subtelnym poziomie, np. kiedy doświadczamy poczucia zagubienia.

Hyzop i sosna – również pomagają pozbyć się żalu i wyrzutów sumienia. Zachęcają nas aby wznieść się ponad ograniczenia. Te mocne i świeże zapachy rozwiewają pesymizm. Są bardzo użyteczne w przypadku negatywnej postawy, ktorej towarzyszą przemęczenie i wyczerpanie.

Drzewo herbaciane (melaluka) jest ochronnym tonikiem dla ducha i ciała. Pomaga podnieść morale tych którzy chorują. Olejek ten z powodzeniem wykorzystywany jest w przypadku depresji osłabiającej system odpornościowy – w szczególności, kiedy zmieszamy go z innymi zapachami, odpowiednimi dla danej osoby.

 

Nierównowaga emocjonalna natury wodnej

Stany depresyjne natury „wodnej” charkteryzują się stanem bezsilności i apatii. Niektóre osoby doświadczające tego typy depresji, w zetknięciu z trudnościami, mogą czuć obezwładnione przez siły pozostające poza ich kontrolą. Ludzie ci kwestionują swoją zdolność do podjęcia jakichkolwiek wyzwań. Tym uczuciom, które „łamią” ducha często towarzyszy strach.

Tymianek jest olejkiem tonizującym układ nerwowy znany od wieków jako „środek na odwagę”. Przeciwdziała on stanom depresyjnym, które wymagają odbudowania woli. Dlatego też, zapach tymianku własciwy jest dla osób doświadczających poczucia klęski, strachu i powodowanej tym apatii.

Owoc jałowca ma działanie podobne do tymianku. Pomaga szczególnie tym, którzy z powodu wątpliwości we własne siły poddają się i unikają wyzwań. Olejek ten jest właściwy szczególnie dla osób, których negatywne spojrzenie naświat ogranicza i blokuje ich dalszy rozwój.

Imbir również pomaga w stanach apatii, podnosząc energię umysłu. Wzmacniając naszą wolę, podnosi się też morale, które z kolei uruchamia inicjatywę do zmian. Pomaga nam to podjąć zdecydowane i pewne siebie działania.

Geranium, z kolei studzi i powstrzymuje emocje, zachęcając nas do relaksu o regeneracji naszych zasobów. Dlatego też, zapach ten jest właściwy w stanach depresyjnych, które wynikają z przepracowania i wręcz doprowdzenia się do granic wytrzymałości. Geranium w przeciwieństwie do szałwii muszkatołowej działa najlepiej w stanach natury gorącej przy niedostatku energii yin.

 


Podobał Ci się artykuł?
1
głosów
- +

Brak polemik/poparćPodobne artykuły:


KOMENTARZE


Używając tej strony zgadzasz się na wykorzystywanie plików Cookie.
Dowiedz się więcej.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Z dniem 25.05.2018 wprowadziliśmy też w życie rozporządzenia dotyczące ochrony danych osobowych. Więcej informacji w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie.

Zamknij