Turyści, którzy mają już zapewniony nocleg i chcą rzeczywiście sporo zobaczyć, powinni potraktować Kraków jako dobrą bazę wypadową doi zwiedzania okolicznych miejscowości. A w okolicach Krakowa można podziwiać wiele wspaniałych miejsc i zabytków.

Data dodania: 2010-09-28

Wyświetleń: 711

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Oczywiście, najbardziej popularne są takie obiekty jak kopalnia soli w Wieliczce, Auschwitz-Birkenau, zamek w Pieskowej Skale. Wiele wycieczek czy zorganizowanych grup właśnie te miejsca wybiera jako miejsca, które trzeba koniecznie zobaczyć. Ale o tym, co uczestniczy wycieczek czy zorganizowanych grup powinni obejrzeć, decydują organizatorzy takich wyjazdów. A ci zazwyczaj idą, jak to się mówi w żargonie, po najmniejszej linii oporu. A przekładając  to na bardziej zrozumiały język – oferują turystom te najbardziej standardowe, oklepane, rozpoznawalne miejsca i zabytki. I stad jako „żelazne punkty” programu zwiedzania pojawiają się takie obiekty jak kopalnia soli w Wieliczce czy muzeum Auschwitz-Birkenau. Choć przecież równie dobrze można pokazać turystom kopalnię soli w Bochni, która nie jest aż tak znana jak ta w Wieliczce, czy miejsce, w którym był kiedyś obóz koncentracyjny w Płaszowie. To właśnie w obozie koncentracyjnym w Płaszowie byli uwięzieni Żydzi, którzy znaleźli się na tak zwanej „liście Schindlera”. O tych zdarzeniach i tym miejscu opowiada wstrząsający film Stevena Spielberga „Lista Schindlera”. Film został nagrodzony wieloma nagrodami (między innymi otrzymał kilka Oscarów, nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej).

Takim mniej znanym obiektem jest na przykład zamek w Nowym Wiśniczu. Zamek został pierwotnie wybudowany w XIV wieku przez Kmitów i stopniowo by rozbudowywany. Pod koniec XVI wieku zamek kupili Lubomirscy, który jeszcze bardziej rozbudowali zamek w stylu renesansowo-barokowym. Za właściwego twórcę dzisiejszego wizerunku zamku trzeba jednak uznać wojewodę krakowskiego Stanisława Lubomirskiego. Z jego inicjatywy zamek przebudowano w latach 1615-1621. Po tej przebudowie zamek stał się prawdziwą perłą architektoniczną i jedną z najpotężniejszych twierdz magnackich w ówczesnej Rzeczypospolitej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena