Kiedy turysta ma zapewnioną taką usługę jak noclegi, to nie pozostaje mu nic innego jak podziwianie uroczych miejsc znajdujących się w samej Szczawnicy i w jej okolicach. A naprawdę jest co podziwiać.

Data dodania: 2010-09-27

Wyświetleń: 981

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Natura hojnie obdarowała Szczawnicę pięknymi plenerami i ten kurort może śmiało konkurować z tak popularnymi i znanymi miejscowościami jak Krynica-Zdrój, Żegiestów, Muszyna czy Piwniczna-Zdrój.

Przede wszystkim otaczające Szczawnicę góry decydują o jej walorach turystycznych i klimatycznych. Wielu turystów i kuracjuszy docenia walory Szczawnicy i lubi tu przyjeżdżać. Na wschód i północ od Szczawnicy znajdują się wzniesienia Beskidu Sadeckiego. Najatrakcyjniejszą i podobno najpiękniejszą częścią Beskidu Sądeckiego jest Pasmo Radziejowej. Często odwiedzane przez turystów są dwa malowniczo położone szczyty dominujące nad okolicą: Przehyba i Radziejowa.

Na wschód od Szczawnicy można podziwiać nieduże, ale piękne Pieniny i ich najsłynniejszy fragment – przełom Dunajca. Takie miejsca jak dumnie wznoszący się nad płynącym w dole Dunajcem szczyt Trzy Korony czy przełom Dunajca, który można podziwiać z tratwy flisackiej, przyciągają turystów i przynajmniej ze słyszenia (albo z telewizji) zna je wielu Polaków. Zwłaszcza trzy Korony są nie tylko rozpoznawalną ikoną Pienin, ale też ważnym elementem folkloru i kultury górali sądeckich.

Na południe od Szczawnicy znajduje się Słowacja i sąsiadujące ze wzniesieniami Beskidu Sądeckiego równie atrakcyjne, chociaż niewysokie Góry Lubowelskie i Góry Czerchowskie. Ale o ich atrakcyjności decyduje nie infrastruktura, ale to, że wciąż jeszcze zachowały pewne elementy „dzikości”. Nie są to rejony odwiedzane masowo przez turystów. I to nie jest ich wada, a raczej zaleta. Masowość niesie z sobą nie tylko popularność i pieniądze, często duże pieniądze, ale również wiele negatywnych zjawisk (np. problemy ze śmieciami czy niszczenie przyrody i wymieranie roślin i zwierząt), których skutki często są potem nieodwracalne zabójcze dla środowiska naturalnego.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena