Owsiki - są to pasożyty, którymi zarażamy się drogą pokarmową, lub wziewną. Ich "naturalnym" środowiskiem zycia jest przewód pokarmowy, a w zasadzie jego koniec, czyli jelito grube, odbyt i okolice odbytu.

Data dodania: 2010-09-27

Wyświetleń: 1953

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Owsik jest "bolączką" ludzi. Co roku zakażonych zostaje 1 miliard osób na Świecie, jego występowanie w Polsce również jest bardzo duże. U dorosłych wynosi około 18%, a w przypadku dzieci około 35%. Jest tak jak wspomniałem "bolączką", bo nie tak łatwo pozbyć się tego pasożyta.

Owsiki bardzo szybko się mnożą w naszym organizmie. Samica może złożyć nawet 10 000 jajeczek. Proces ten dzieje się w nocy, stąd pojawia się objawy owsicy takie jak bezsenność, drażliwość, płaczliwość, czy ogólne przygnębienie. Samice składają jajeczka w okolicach odbytu i tam rozpowszechniają się dalej. Stąd bardzo dokuczliwe swędzenie i nawet zapalenia skóry występujące w tamtych miejscach.

Profilaktyka polega głównie na higienie osobistej. Bez niej możemy zapomnieć o wyleczeniu się z choroby. Osoba zarażona koniecznie musi używać własnego ręcznika i dbać o higienę jak nigdy, kilkanaście razy myć ręce, aby nie zarazić przy tym innych członków rodziny.

Kuracja na owsiki powinna być stosowana na wszystkich członkach rodziny, ponieważ jest to choroba o bardzo dużej masowości i łatwości zakażenia. Wszyscy domownicy powinni przestrzegać higieny, gdyż nawet po wyleczeniu z choroby, na jakimś przedmiocie w pokoju nadal może "czaić się" owsica. Jej zalążki w temperaturze pokojowej mogą przetrwać nawet do 30 dni. Dlatego, nie może dojść do sytuacji, kiedy po wyleczeniu złapiemy za zakażony przedmiot, a potem nieświadomie nie myjąc rąk zjemy zalążki owsicy wraz z posiłkiem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena