Bez energii nie możemy się poruszyć. A tę energię z jakiegoś źródła trzeba pozyskać. W tym celu wiele osób sprawdza możliwości dawane przez preparaty węglowodanowe.

Data dodania: 2010-09-15

Wyświetleń: 2195

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na krótszy i dłuższy czas

Węglowodany mogą być przetworzone w organizmie na łatwo przyswajalne substancje energetyczne. W zależności od budowy cząsteczek, czas uwalniania energii z węglowodanów różni się. Niektóre „działają” bardzo szybko, inne potrzebują na to trochę czasu. W każdym przypadku, czas działania można ocenić i zmierzyć laboratoryjnie. Dzięki temu możliwe jest dobranie takich substancji, które będą działały odpowiednio do pożądanego efektu. Czasem takim efektem ma być niemal natychmiastowe dostarczenie organizmowi potężnego kopa energetycznego, w innych przypadkach bardziej wskazane może być stopniowe i równomierne uwalnianie energii i utrzymywanie jej na stałym poziomie przez określony czas. Zdarzają się również sytuacje, kiedy przyda się jednocześnie zarówno szybka dawka energii jak i energia uwalniana powoli. A intensywne treningi są właśnie takimi sytuacjami. Potrzeba w czasie ich trwania siły „na już”, by podjąć określony wysiłek, ale też „na później” by się po nim zregenerować i uzupełnić straty węglowodanów.

Zachować równowagę

Jeśli intensywnie ćwiczymy, możemy skupić się tylko na jednej z dwóch opcji – albo dostarczać organizmowi potężne dawki węglowodanów przyswajalnych w bardzo krótkim czasie, by zmaksymalizować możliwości treningowe, albo skupić się na dłuższym uzupełnianiu rezerw dzięki węglowodanom wchłanianych stopniowo. Najlepiej jednak zachować równowagę i wybrać obie opcje jednocześnie. Dlatego wybierając preparaty węglowodanowe warto zwrócić uwagę, czy zawierają one węglowodany z obu tych grup. Mogą to być na przykład glukoza i izomaltuloza. Czasem wyróżnia się jeszcze trzecią, pośrednią grupę, do której zaliczana jest na przykład maltodekstryna – ogólnie jednak chodzi o to, że od momentu spożycia preparatu może on działać przez dłuższy czas, zapewniając najpierw odpowiednią siłę, a później właściwą regenerację. Zachowanie równowagi ma bardzo ważne znaczenie dla zdrowia – regularne przesycenie krwi węglowodanami może powodować konkretne schorzenia, jak na przykład cukrzycę. Dlatego z preparatami węglowodanowymi jak z każdą inną odżywką czy suplementem – należy przyjmować z umiarem i nie przekraczać ustalonych norm, by nie narazić się na zagrożenie zdrowia. Odżywki węglowodanowe to potężny wykop energii, który może być bardzo potrzebny sportowcom przed, po i w czasie treningu. Ale przesadzać z nimi nie należy.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena