Czy kiedykolwiek czułeś, że wykonując krok do przodu w kierunku poprawy swojego życia, cofasz się 2 kroki do tyłu?
Albo próbujesz osiągnąć cel w życiu, ale coś stoi Ci na przeszkodzie? A może chcesz przejść do następnego etapu w swojej karierze, ale coś Cię powstrzymuje? Tak jakby umysł lub myśli działały przeciw Tobie.....

Data dodania: 2010-09-14

Wyświetleń: 858

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Taki stan rzeczy wynika z naszego zaprogramowania. Każdy z nas ulega programowaniu. Czasami działa ono na naszą korzyść, czasami przeciwko. Spróbujmy się zastanowić skąd się bierze to programowanie, jak działa i jak go zmienić, aby pracowało zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Programowanie (paradygmat) pochodzi z 3 źródeł:

1. Instynktów
2. Podświadomości
3. Świadomości.

O instynktach nie musimy się uczyć, bo wynikają one z naszej genetyki, a więc urodziliśmy się z nimi. Nie wymagają żadnego myślenia z naszej strony.

Podświadomość to zdolność postrzegania informacji, nie wymagająca myślenia, a która staje się częścią naszego zachowania poprzez ilość powtórzeń.

Podświadomość kieruje naszym życiem w 95%. Pozostałe 5% to działanie świadomego umysłu.

Zdarzyło Ci się kiedyś jadąc autem, że nie pamiętałeś jakiegoś odcinka drogi, który przejechałeś? No właśnie! Tak działa podświadomość. To ona absorbuje informacje.

Inny przykład działania podświadomości: małe dziecko, które uczy się chodzić. Jego umysł absorbuje informacje. Będąc dorosłym- musimy tylko wykazać chęć chodzenia, ale samo chodzenie odbywa się „z automatu”.

Większość naszych zachowań w dorosłym życiu wywodzi się z naszego dzieciństwa, a nawet zaczyna się jeszcze przed narodzinami. Małe dziecko, poprzez obserwację zachowania otoczenia (rodziców, krewnych, znajomych rodziców, inne dzieci) ulega programowaniu. Niech przykładem będzie niemowlę, które wyrasta w rodzinie dwujęzycznej. W wieku kilku lat potrafi płynnie mówić w obu językach. Właśnie poprzez zachowanie rodziców i powtórzenia, informacje dostają się do Podświadomości, dla dziecka więc naturalną czynnością jest posługiwanie się dwoma językami.

Wszystko co dziecko widzi, słyszy lub czuje- poprzez ilość powtórzeń, dostaje sie do Podświadomości, ulega programowaniu, a w późniejszym życiu staje się częścią jego zachowania.

Jeśli więc matka zgadzała się na wszystkie zachcianki dziecka, w dorosłym życiu może mieć ono problem z budową własnego wizerunku. Albo jeśli rodzice kłócą się o pieniądze, są sfrustrowani, narzekają na wszystko i wszystkich, ich dzieci zazwyczaj mają problem z pieniędzmi w dorosłym życiu.

No dobrze, a co ze świadomością?

Podświadomość działa w porozumieniu ze Świadomością. Świadomy umysł to umysł kreatywny. Charakteryzuje się wolnym wyborem. Co jest w nim wspaniałe to możliwość zmiany programowania w Podświadomości jak tylko zdamy sobie sprawę, że nie służy nam ono w taki sposób jakbyśmy tego chcieli.

Większość ludzi nie używa umysłu świadomego do kreowania i kształtowania swojego życia. Oni żyją tylko zgodnie ze swoim paradygmatem.

Jeśli  Świadomość nie występuje w danej chwili, to wszystko co dzieje się w naszym życiu, jest wynikiem działania Podświadomości.

Mając tą wiedzę, wiesz dlaczego robisz pewne rzeczy w określony sposób. To nie Twoja wina. A z kolei obwinianie rodziców czy krewnych za Twoje niepowodzenia jest stratą czasu. Skąd mogli oni wiedzieć, że ich działania wpłyną na Twoje poźniejsze życie?

W jaki sposób można zmienić paradygmat?

Jest kilka sposobów:

1. Skoncentruj się na tym czego naprawdę chcesz w życiu.

Dodaj emocje, np. jeśli pragniesz wybudowac dom pomyśl o tym jak będziesz się czuć, kiedy to się stanie, jak będzie wyglądać Twój salon, Twoja kuchnia, itp. Poczuj swoją radość, wdzięczność, entuzjazm.

Każdego dnia bądź skoncentrowany na tym czego chcesz i włóż w to swoje emocje.

2. Otaczaj się wiedzą.

Najlepiej zrób z tego nawyk. Przyswajanie wiedzy jest bardzo ważne. Włącz audiobooka kiedy ćwiczysz albo jedziesz autem. Przeznacz sobie określony czas każdego dnia na czytanie edukacyjnych książek. Możesz np. zmniejszyć czas oglądania telewizji o połowę i poświęcić go na naukę. Cokolwiek postanowisz, zrób sobie plan i trzymaj się go.

3. Świadomie zmieniaj nawyki.

Jeśli np. stoisz w kolejce w sklepie, a Twoja cierpliwość wystawiana jest na próbę, znajdź coś pozytywnego w takiej sytuacji. Jeśli stoisz w korku, zamiast narzekać, włącz muzykę, która wprowadza Cię w dobry nastrój albo posłuchaj audiobooka.

Myśl pozytywnie. Nie obgaduj, nie narzekaj. W ten sposób budujesz pozytywny dialog między swoją podświadomością, a otaczającym Cię światem.

DO DZIEŁA!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena