Candida jest to rodzaj grzybów należący do rzędu drożdżakowców (Saccharomycetales). Candida jest bardzo częstym pasożytem człowieka, który bytuje fizjologicznie m.in. w jamie ustnej, jelicie grubym i pochwie.

Data dodania: 2010-08-18

Wyświetleń: 773

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Gatunkiem wywołującym najczęściej infekcje grzybicze pochwy jest Candida albicans. W ostatnich latach odnotowuje się jednak zwiększoną liczbę zakażeń także Candida glabrata i Candida tropicalis.

Gdy dojdzie do nadmiernego namnożenia grzybów z rodzaju Candida w pochwie, obserwujemy  tzw. kandydozę zwaną również drożdżycą lub po prostu grzybicą pochwy. Przyczyną kandydozy jest przeważnie osłabienie układu odpornościowego, lub też stosowanie antybiotykoterapii, która wyniszcza naturalną florę bakteryjną pochwy i otwiera drogę dla infekcji.

Według rekomendacji zespołu ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego pod kierunkiem dr. hab. Tomasza Niemca dotyczącego leczenia drożdżakowych zakażeń sromu i pochwy u kobiet grzybice powierzchowne należą do najczęstszych zakażeń infekcyjnych u kobiet. Szacuje się, że stanowią one od 20 do 30 proc. wszystkich infekcji narządu płciowego u kobiet. Co więcej,  większość kobiet doświadczy co najmniej jednego objawowego epizodu zakażenia drożdżakowego sromu i pochwy w ciągu życia. Odsetek kobiet, które będą leczone z powodu postaci nawrotowej schorzenia wynosi około 40-50 proc. Bezobjawowe nosicielstwo grzybów rodzaju Candida dotyczy od 5 do 55 proc. populacji kobiet. Niestety powszechnym i trudnym problemem terapeutycznym w leczeniu grzybiczego zapalenia sromu i pochwy jest postać nawrotowa schorzenia. Za zapalenie nawrotowe uważa się czterokrotne przebycie zakażenia Candida w ciągu roku, które może mieć związek z kuracją antybiotykami lub trzykrotne epizody w ciągu roku niezwiązane z antybiotykoterapią. Nawracające zapalenia grzybicze sromu i pochwy są na ogół związane z tym samym szczepem Candida, który odpowiadał za zakażenie początkowe. W leczeniu nawracających zakażeń drożdżakowych należy wdrożyć leczenie wstępne na okres 14 dni (miejscowe i systemowe), a następnie 6-miesięczną doustną terapię podtrzymującą.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena