Wywiad z twórcą NLP. Richard Bandler mówi o tym jak powstało Neurolingwistyczne Programowanie i dlaczego jego podejście jest skuteczniejsze od dzisiejszej psychologii i psychoterapii. 

Data dodania: 2010-08-02

Wyświetleń: 300

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zapytałam Pana Bandler’a jak doszedł do tego z dyplomem z psychologii i filozofii. „Moją główną dziedziną była filozofia, ale zajmowałem się również informatyką zanim jeszcze zyskała swoją nazwę. Przyglądałem się temu jak komputery przechowywały informacje, projektowałem systemy komputerowe oraz holograficzne systemy przechowywania danych. Później przeniosłem tę wiedzę na ludzi.”

Ale w jaki sposób, spytałam, stworzył swoje teorie dotyczące tego co może pomóc na najczęstsze przypadłości psychiczne? Odpowiedź, jak powiedział, jest prosta: „Przyjrzałem się temu co działa, nie ważne w jaki sposób. Jeśli kilku dobrych terapeutów pomogło komuś, przyglądałem się temu co oni tak naprawdę zrobili. Efektem tego jest neurolingwistyczne programowanie (NLP). Moja teoria była całkiem prosta. Wszystko co działa musi mieć coś ze sobą wspólnego. Było 150 szkół psychoterapeutycznych kłócących się o to co działa – ale większość nie miała pojęcia co tak naprawdę robią.„

Zgodziłam się z tym: większość psychoterapii nie posiada dowodów na swoją skuteczność. Co może jeszcze bardziej martwić, bardzo mało jest prowadzonych badań nad potencjalnymi skutkami ubocznymi. Jednak Pan Bandler po prostu uważa, że psychoterapia nie działa.

„Psychoterapia działa na zasadzie wglądu w psychikę i jej zmiany. Jednakże metoda wglądu we wnętrze problemu nie działa. Jest wiele tego przykładów. W idei zrozumienia co powoduje u nas fobię lub strach nie przywiązuje się wagi do sposobu w jaki działa ludzkie ciało. Jeśli zrozumiesz jak działają systemy pamięciowe wtedy wiesz, że musisz to wspomnienie czymś zastąpić” mówi, odnosząc się do technik wizualnych pozbywania się złych wspomnień. „Badanie czyjegoś dzieciństwa daje ci tylko wiedzę jak jeszcze bardziej schrzanić ich psychikę.” To może być dobre jako alternatywna metoda, ale czyż nie potrzebujemy dowodów na to czy rzeczywiście techniki NLP są lepsze?

„Jestem naukowcem – dowód jest wtedy kiedy możesz podsumować swoje wyniki – i to wszystko. Podstawa psychologii jest jak wykopalisko archeologiczne – ale oni nawet nie weryfikują faktów, na przykład kiedy ktoś był wykorzystywany przez matkę. Jak powiedziałem, najlepszą rzeczą w przeszłości jest fakt, że ona jest już za nami. Wiem jak pozbyć się ograniczeń wynikających ze złych wspomnień, ponieważ wiem jak to zrobić z naukowego punktu widzenia i jak sprawić żeby ludzie wpływali na swój układ neurologiczny – to jest naszą podstawą,” mówi.

Jednak nadal nie jestem przekonana, czyż dowód nie jest jedyną możliwością odseparowania skutecznych interwencji od tych, które są nieskuteczne lub wręcz szkodliwe? Bandler nie zgadza się.

„Nie używamy ich (psychiatrów) metod dla dowodów – przyjmujemy pacjenta, który ma problem, uczymy go i potem pacjent czuje się dobrze. Uczę NLP schizofreników, jak odróżniać urojenia od rzeczywistości, i za każdym razem gdy sprawdzam co u nich, zawsze jest w porządku. Nie wierzę w statystyki tylko we wzory, a to jest dużo bardziej złożone.    

I każda osoba jest trochę inna – psychologowie badają grupy osób – to jest dobre dla firm ubezpieczeniowych ale dla prawdziwych ludzi nie za bardzo.”

„Właśnie wychodzi moja nowa książka” mówi „dokumentująca badania neurologiczne. Nauka mnie doścignęła – tomografia komputerowa (CT), pozytonowa tomografia emisyjna (PET), rezonans magnetyczny (MRI). To jest typ badań, który mi odpowiada. Badania psychologiczne obliczają opinie o ludziach – głównie są to opinie badaczy. Nie potrzebujemy danych statystycznych. Pomysł, że przy pracy z ludźmi potrzebujemy oparcia w dowodach jest tak samo bez sensu jak potrzeba dowodu na to, że złoto się topi – to czysty nonsens.

Zapytałam czy możliwe jest użycie jego technik aby pomóc komuś kto ma głęboką depresję – na przykład w swojej książce „Sekret NLP” (tytuł oryginału- „Get the life you want”) prosi ludzi aby przypomnieli sobie moment, kiedy czuli się cudownie. Jednak wiele osób z depresją nie jest w stanie przypomnieć sobie niczego takiego. Zastanowił się jedynie na ułamek sekundy. „Wiem, że niektórzy przechodzą przez coś takiego – ale ile można zrobić z naprawdę dobrym hipnoterapeutą! Mogę przekonać ich do bycia szczęśliwszymi i ponownego cieszenia się życiem. Myślę, że używam lepszego produktu.”      

---------------------

Więcej o NLP znajdziesz w sklepie rozwoju osobistego Neureka - www.sklep.neureka.pl

Artykuł przetłumaczony z serwisu www.uknowledge.com

Licencja: Creative Commons
0 Ocena