Pasja związana z urządzaniem i pielęgnacją ogrodu może pojawić się w każdym momencie życia. Nigdy nie jest za późno na to, aby odnaleźć w sobie zamiłowanie do ogrodnictwa.

Data dodania: 2010-07-16

Wyświetleń: 2295

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

W celu zgłębienia tematu można zaopatrzyć się w fachową literaturę albo znaleźć porady w sieci. Jedną z bardziej interesujących pod tym względem stron jest www.ogrod.tv - znaleźć tu można mnóstwo ciekawych, napisanych prostym językiem porad.

Takich stron jest jednak więcej, o czym można się przekonać przeglądając wyniki wyszukiwarki.
Jeśli chcemy sami urządzić swój ogród powinniśmy przede wszystkim uwzględnić cel jego powstania (czemu ma służyć?), czy chcemy, aby w ogrodzie rosły warzywa i owoce i czy ogród wymagać będzie więcej czy mniej pracy. Odpowiedzi na te pytania powinny rozpocząć projektowanie wymarzonego ogrodu. Jeśli po raz pierwszy projektujemy ogród pamiętajmy, że możemy planować poszczególne rośliny zupełnie jakbyśmy planowali umiejscowienie mebli we wnętrzu. Pamiętać jednak trzeba o tym, że rośliny rozrastają się. Trzeba im więc zapewnić odpowiednie warunki do rozwoju.

Jest kilka zasad, którymi należy się kierować przy projektowaniu ogrodu. Przede wszystkim nie należy sadzić żadnej rośliny na środku ogrodu, bo zamyka to przestrzeń. Roślinność w ogrodzie należy planować piętrami, czyli: trawnik, kwiatki, byliny, niskie i wysokie krzewy oraz drzewa. Roślinność powinna być coraz wyższa w miarę oddalania się od wolnej przestrzeni ogrodu.

Efekt zwiększenia przestrzeni w ogrodzie można zyskać dzięki zielono-niebieskim odcieniom liści drzew. Nadmiar gatunków nie zawsze wygląda efektownie, może nawet wprowadzać do ogrodu chaos. Ważnym elementem, który trzeba brać pod uwagę przy projektowaniu roślinności jest otoczenie ogrodu, czyli tzw. siedlisko roślinne. Składa się na nie gleba, wody gruntowe i powierzchniowe, ukształtowanie terenu oraz roślinność, wszystko to, co decyduje o wyglądzie danego krajobrazu. Ogród powinien więc w jakiś sposób nawiązywać do otaczającego go krajobrazu. Inaczej stanowić będzie sztuczny w odbiorze, wyobcowany twór. Jeśli na danym terenie już istnieje roślinność trzeba koniecznie ją uszanować, a ogród zaplanować tak, aby stała się ona jego integralną częścią. Dotyczy to przede wszystkim drzew i krzewów.

Poza tym muszą one być dostosowane do wielkości ogrodu. Nie sadźmy drzew zbyt blisko istniejącej architektury. Np. drzewo rosnące zbyt blisko domu może swoimi konarami uszkodzić dach, a jego korona stale go ocienia i zabiera światło. System korzeniowy ma zaś taką siłę, że potrafi rozrywać skały i niszczyć fundamenty. Jedną z podstawowych zasad jest jest dobieranie roślin z uwzględnieniem ich wymagań. Rośliny lubiące światło słoneczne nie będą rosły na stanowisku zacienionym.


Informacje dotyczące pielęgnacji roślin i urządzania ogrodu w fachowej prasie czy na portalu takim jak ogrod.tv często traktują również o tym, jak kupować i wybierać rośliny. To wiedza niezbędna każdemu ogrodnikowi. Jeśli dopiero co rozpoczęliśmy swoją przygodę z ogrodnictwem wybierajmy rośliny proste w uprawie i odporne na mróz. Proste w uprawie to takie, których nie trzeba przesadzać, wykopywać, nawozić intensywnie oraz przycinać.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena