Huśtawka jest widywana nie tylko ja placach zabaw, ale również na największych giełdach świata. Można powiedzieć, że im większa giełda, tym huśtawka potrafi się bardziej rozbujać w końcu wyrzucając ze swojego siedziska.

Data dodania: 2010-06-30

Wyświetleń: 1921

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

To co dzieje się na światowych giełdach w ciągu ostatnich dwóch lat trudno w krótki i zwięzły sposób opisać i skomentować. Najpierw wspaniała hossa i pompowanie zawyżonych cen, ratingów i ogólny „hura optymizm". Potem długotrwałe załamanie się rynków światowych i upadków, bankructw wielu instytucji finansowych (Lehman Brothers, Royal Bank of Scotland i wiele, wiele innych). Załamaniem rynków finansowych obwiniany był Lehman Brothers, ale tak naprawdę winne są praktycznie wszystkie banki, które bardzo szeroko rozdawały kredyty osobom fizycznym i prawnym. Rynek obrotu akcjami przeżywał gehennę praktycznie przez cały 2009 rok i poświęcony był tak naprawdę wyczekiwaniom na pierwszą iskierkę nadziei, która najczęściej zamieniała się w gwiazdę śmierci. Rynek był i w dalszym stopniu jest na tyle niestabilny, że wszelki przejawy interwencjonizmu, a przede wszystkim ich efekty są nieprzewidywalne. Tak nieprzewidywalne były skutki wprowadzanie planu ratunkowego przez rząd Stanów Zjednoczonych, który w końcu u stabilizował nie co rynek i uspokoił inwestorów. Jednak Ci ostatni dalej zdają się być przygotowani na następny wybuch. Wszelkie działania na giełdach są bardzo spokojne, jakby przepełnione oczekiwaniem na pierwszego odważnego. Natomiast każdy spadek indeksów wprowadza panikę na giełdach, którą państwa giełdy starają się opanować, bowiem owczy pęd w tym przypadku jest nadzwyczaj niebezpieczny.
Pewne jest to, że kryzys finansowy przynajmniej na kilka lat ostudzi hiperoptymizm w sprawie inwestowania. Jednak taka huśtawka, a raczej rollercoaster pędzący w dół razem z indeksami giełdowymi ma poza minusami także pewne plusy, jak chociażby ograniczenie przyznawania kredytów przeznaczonych na czystą konsumpcję. Nauka oszczędzania może być bardzo pożyteczną lekcją dla społeczeństwa globalnego, które w ciągu ostatnich 10, może 20 lat więcej wydawało niż zarabiało z wiara w to, że jakoś to będzie.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena