Każda będąca w ciąży kobieta powinna być swiadoma zagrożen czekających na nią i na jej dziecko w tym okresie. Ważnym jest by znac te informacje i móc skutecznie się bronić przed zagrożeniami.

Data dodania: 2010-06-30

Wyświetleń: 1237

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ciężarne kobiety narażone są na różne choroby pochwy. Jedną z nich jest grzybica pochwy. Odsetek kobiet ciężarnych z kandydozą objawową z postacią nawrotową jest znacznie wyższy niż u reszty żeńskiej populacji. Immunosupresyjne działanie estrogenów, progesteronu i gonadotropiny kosmówkowej zalicza się do kluczowych czynników wpływających na możliwość wystąpienia grzybicy narządu płciowego u ciężarnych.

Objawy drożdżakowego zakażenia pochwy i sromu u kobiet ciężarnych są podobne do tych, których doświadczają kobiety nie będące w ciąży: Najczęstszymi z nich są:
- świąd, zaczerwienienie i obrzęk sromu
- białe, serowate upławy o neutralnym lub pleśniowym zapachu
- w niektórych przypadkach ból i pieczenie okolic intymnych
Schorzenie to nie powinno być lekceważone ponieważ nawet jego łagodna forma jest źródłem problemów. Po kuracji przeciwdrożdżakowej należy podjąć działania zmierzające do zapobiegania nawrotom choroby i podniesienia odporności organizmu ciężarnej na infekcje.

Kolejną z niebezpiecznych infekcji pochwy jest waginoza bakteryjna. Jest ona wywoływana bakteriami typu Gardnerella vaginalis, Mobiluncus spp. i Mycoplasma hominis. Towarzyszą jej objawy dyskomfortu intymnych części ciała. Niezdiagnozowana, czy też nieleczona waginoza prowadzi do ciąży pozamacicznej. Jest również jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnego porodu. Dlatego tak istotnym jest odpowiednia dbałość o higienę intymną oraz regularne wizyty u ginekologa.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena