Szary odcień zębów, przebarwienia, a może nieestetyczne przerwy między zębami? Nie musisz się na to godzić. Stomatologia dysponuje dzisiaj takimi metodami, że i ty możesz olśniewać aktorskim uśmiechem.

Data dodania: 2010-06-29

Wyświetleń: 1896

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nawet jeśli dbamy o higienę jamy ustnej, na zębach pojawiają się często przebarwienia spowodowane czynnikami zewnętrznymi.
Przyzwyczajamy się do ciemniejszego koloru zębów, nie wiedząc, że to efekt osadu. Takie problemy mają najczęściej osoby pijące kawę, herbatę, palące papierosy. Przebarwienia powstają również po napojach i sokach owocowych. Czyszczenie zębów pastami i specjalnymi preparatami w warunkach domowych nie przynosi specjalnych rezultatów. Zdecydowanie skuteczniejsze są zabiegi wykonywane w gabinetach stomatologicznych.
Najlepsze efekty czyszczenia zębów i usuwania osadu daje zastosowanie specjalnego urządzenia - mikropiaskarki zewnątrzustnej, tzw. piaskowanie zębów. Jest to zabieg godny polecenia, ponieważ skutecznie i dokładnie usuwa osad nie tylko na powierzchni zębów, ale również w pęknięciach szkliwa, bruzdach, trudniej dostępnych miejscach, jak przestrzenie międzyzębowe, nawet w ciasno ułożonych zębach. Systematyczne usuwanie osadu tą metodą pozwala uzyskać efekt lśniących, zadbanych zębów.
Zabieg piaskowania zębów pełni jednocześnie funkcję profilaktyczną - niszczy bakterie powodujące próchnicę.
W sytuacji, gdy na zębach odłożył się kamień, zaleca się scaling zębów . Jest to zabieg wykonywany przy pomocy ultradźwięków.

Pamiętajmy, że kamień nazębny, to nie tylko problem natury kosmetycznej. Stanowi on również zagrożenie dla zębów i dziąseł, będąc główną przyczyną ubytków próchnicowych oraz chorób dziąseł.

Kamień nazębny, to zmineralizowana warstwa płytki nazębnej czyli lepkiej i bezbarwnej warstwy bakterii i węglowodanów. Porowata powierzchnia zmineralizowanej warstwy płytki nazębnej łatwo ulega przebarwieniem pod wpływem herbaty, kawy czy nikotyny, tworząc ciemniejsze obwódki przy powierzchni dziąseł (kamień naddziąsłowy).
Groźniejszy jest kamień ukryty pod dziąsłami, bo może wywoływać stan zapalny, a w konsekwencji prowadzić do paradontozy. Scaling doskonale oczyszcza zęby i chroni je przed próchnicą. Po zabiegu, oczyszczone powierzchnie zębów zabezpieczane są preparatem fluorowym.
Coraz powszechniejsze staje się wybielanie zębów przy pomocy specjalnych preparatów. Przed tym zabiegiem konieczne jest usunięcie kamienia i osadu. Wybielanie wszystkich zębów może być wykonane w gabinecie, wówczas na zęby nakładany jest preparat wybielający, który pod wpływem naświetlania usuwa przebarwienia ze szkliwa zęba. Inną metodą wybielania zębów jest metoda nakładkowa, stosowana najczęściej do wybielania zębów w domu. Wybielanie może dotyczyć także pojedynczych zębów martwych, które z czasem ulegają przebarwieniom. Zakładane są wówczas specjalne opatrunki wybielające do środka zęba. Opatrunki te wymienia się co kilka dni do osiągnięcia pełnego efektu wybielenia, a następnie zakładane jest ostateczne wypełnienie. Metodę wybielania zębów dobieramy indywidualnie.
W przypadku przebarwień korony zęba, w celu korekty kształtu zęba, zlikwidowania przerw między zębami itp. stosuje się licówki. Mogą być one wykonane z kompozytu lub porcelany. W przypadku licówek kompozytowych materiał nakłada się na lekko oszlifowaną przednią powierzchnię zęba i utwardza wiązką światła. Natomiast licówki porcelanowe są cienkimi płytkami, które nakleja się na oszlifowaną przednią powierzchnię zęba. Są one trwalsze i dają lepszy efekt kosmetyczny.

Jak widać, sposobów na uzyskanie olśniewającego uśmiechu jest wiele. Zanim jednak wybierzesz ten najlepszy dla siebie, wskazana jest wcześniejsza konsultacja u stomatologa. Podczas wizyty lekarz oceni przebarwienia i zaproponuje optymalne rozwiązania.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena