Człowiek uczy się przez całe życie. Pytanie brzmi czego i w jaki sposób? Odpowiedź jest banalnie prosta. Człowiek uczy się wszystkiego, a najprostszą i najskuteczniejszą formą nauki jest obserwacja.

Data dodania: 2010-06-17

Wyświetleń: 4024

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Człowiek uczy się przez całe życie. Pytanie brzmi czego i w jaki sposób? Odpowiedź jest banalnie prosta. Człowiek uczy się wszystkiego, a najprostszą i najskuteczniejszą formą nauki jest obserwacja. Stąd już kilka tysięcy lat temu ludzie potrafili na przykład nawigować, używając w tym celu gwiazd. Również około 4 tysięcy lat temu powstała Zasada Byków, która w łatwy, i przystępny sposób wyjaśnia mechanizm tej nauki.

Na czym polega Zasada Byków?

Podobno jako pierwsi spisali tą zasadę Chińczycy, ale znana była już wcześniej. Powstała tuż po tym, jak ludzie zaczęli uprawiać rolę, korzystając z narzędzi rolniczych ciągniętych przez bydło.

Młodego byka zaprzęgano zaraz za starym i doświadczonym, dzięki temu młodzieniec uczył się pracy wyłącznie poprzez obserwację. Stary byk doskonale wiedział kiedy docisnąć, gdzie szarpnąć, a kiedy po prostu odpuścić. Kiedy zjeść, kiedy się napić, i kiedy odpoczywać. Doświadczenie mówiło staremu bykowi kiedy trzeba chronić się przed słońcem i w jaki sposób, oraz jak pracować podczas deszczu lub wichury, a nawet kiedy można zjechać do obory.

Nie ma lepszej formy nauki. Nie ma lepszej szkoły szeroko rozumianego marketingu, aniżeli Zasada Byków. Ale co najważniejsze, zasada ta ma swoje zastosowanie zawsze i wszędzie. Jej znajomość i przede wszystkim stosowanie, zwłaszcza w pracy z ludźmi gwarantuje, że zostaną oni z Tobą dłużej, a wasze relacje będą trwałe. Może to doprowadzić nawet do powstania przyjaźni biznesowej, a dzięki temu Twoje działania będą łatwe w duplikacji.

Padasz, gdy ja padam, wstajesz gdy ja wstaję.

Kluczem do zrozumienia Zasady Byków nie jest filozoficzne spojrzenie na to zagadnienie, a po prostu działanie i obserwacja. Codzienny tryb pracy, związany z przeprowadzaniem spotkań sprzedażowych, prezentacji biznesowych, czy spotkań motywacyjnych i coachingowych z liderem, sprawia, że zdobywasz wiedzę niezbędną do tego, aby wykonywać te czynności samodzielnie, i w sposób w pełni profesjonalny.

Gdy na przykład Ty, Młody Byk, udajesz się na spotkanie prowadzone przez Twojego Lidera, obserwuj Starego Byka w akcji. Obserwuj wszystko wnikliwie. Pokaże Ci on, jak gestykulować, jak grać twarzą, co, jak, i komu mówić, i kiedy przestać. To wszystko ma decydujący wpływ na na to, czy będziesz zarabiał, czy nie. Notuj, przetwarzaj, pytaj i znów notuj. Później stosuj.

Lider, którego zapraszasz zaś na swoje prezentacje i spotkania jest w stanie, przez pryzmat swojego doświadczenia, udzielić Ci cennych i przede wszystkim trafnych rad: co poprawić, nad czym jeszcze popracować, a czego unikać. Tylko dlatego, że jest fizycznie obecny podczas wykonywania przez Ciebie tych czynności. Dzięki temu wszystkie wskazówki powstają "na gorąco" i są wynikiem obserwacji tej, konkretnej czynności.

Ale najważniejsze, co czyni Zasadę Byków, w moich oczach kluczową, to fakt, że dzięki jej stosowaniu, rodzą się relacje, oparte na uczciwości, partnerstwie oraz rzetelności biznesowej - czyli aspektach, które ja osobiście najbardziej cenię sobie z we współpracy z kimkolwiek.

Uniwersalna zasada zdobywania wiedzy i doświadczenia.

To, co mnie najbardziej urzekło w tej regule, to jej prostota i uniwersalizm. Zasada Byków w życiu, jest tak powszechna jak grawitacja w kosmosie. Czasem może trudno ją wytłumaczyć, ale efekty działania zawsze widać gołym okiem.

Można ją stosować w marketingu, sprzedaży, biznesie, ale również w nauce pisania, czytania, jazdy na rowerze, jazdy samochodem itd. Dosłownie ma zastosowanie w każdej dziedzinie życia człowieka.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena