W Internecie można znaleźć mnóstwo przewodników dla chcących zostać przedsiębiorcami. W większości mają one jedną cechę wspólną - obiecują przysłowiowe złote góry, opowiadając o postaciach wielkich i bogatych. Rzadko kiedy próbują pokazać pomysł na biznes przy braku środków finansowych. 

Data dodania: 2010-06-16

Wyświetleń: 4005

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Podstawowe założenie

To, co zostanie napisane poniżej skierowane jest do osób, które są naprawdę zdeterminowane, aby założyć własny biznes, a jeszcze nie mają na utrzymaniu rodziny, albo przynajmniej dysponują pewną ilością wolnego czasu. Jeżeli spodziewasz się, że prowadzenie przedsiębiorstwa oznacza 4 godziny pracy dziennie i natychmiastowe wysokie dochody, to nawet nie zaczynaj tej "zabawy" - poszukaj pracy. Dla 99,99% biznesmenów firma oznacza wczesne pobudki, długi dzień pracy i często ponadprzeciętne, jednak nie kosmiczne dochody (ale właśnie w takiej kolejności, że najpierw wysiłek, a dopiero w jego konsekwencji zyski).

Problem: początkowe koszty i formalności

W większości publikacji mówi się o tym, jak przejść przez liczne biurokratyczne bariery, ale przecież nie o to w biznesie chodzi. Rzecz w tym, aby nie mieć kosztów, tylko sprzedaż i zyski przy zerowych formalnościach. Czyli, najlepiej mieć firmę w swoim pokoju w domu i na początek w ogóle jej nie rejestrować (oczywiście, o ile jest to zgodne z prawem).

Co sprzedawać ?

Propozycja jest następująca: pozbieraj w piwnicy, od znajomych, czy kolegów rzeczy stare, nikomu niepotrzebne, takie, których chcesz się pozbyć. Mogą to być: używane gry komputerowe, książki (w tym podręczniki szkolne), rower, komiksy, zabawki, sukienki, których już nie będziesz nosić, cokolwiek.

Jeśli nie masz nic materialnego do sprzedania pomyśl o swoich umiejętnościach - np. można udzielać korepetycji, albo filmować śluby znajomych. Dochód poniżej pewnej kwoty jest zwolniony od opodatkowania - tzw. kwota wolna od podatku.

Gdzie siedziba firmy ?

Wystarczy stworzyć konto w bezpłatnym serwisie aukcyjnym swistak.pl, aby bez prowizji wystawić coś na sprzedaż. Uda się - wpłyną pieniądze. Nie uda się - zero kosztów. 

W przypadku ofert niematerialnych (np. korepetycje, opieka nad dzieckiem, itd.) można ogłaszać się w darmowych serwisach ogłoszeniowych, czy poprzez znajomych. Nie ma w tym nic złego. Można także swoje umiejętności promować w takich serwisach jak favore.pl i jemu podobnych. Jeśli np. znasz się na tworzeniu oprogramowania szukaj ofert dla tzw. freelancer'ów.

Jak obsługiwać płatności ? Jakie konto bankowe ?

Otwórz konto internetowe w banku, ale wyłącznie takie, którego utrzymanie nie będzie Ciebie nic kosztować, a przelewy też darmowe lub względnie tanie. Na to konto powinny wpływać pieniądze z prowadzonej działalności i z tego konta powinny być dokonywane wszelkie zapłaty tytułem kosztów biznesu.

Miesięczne saldo wpływów i wypływów z konta będzie stanowić bezpośrednią infromację, czy jesteśmy na plusie, czy na minusie. Nie daj się przekonać do karty do bankomatu, kredytowej, pożyczki w koncie - trzymaj się zasady "zero kosztów".

Jak sprzedawać ?

Pamiętaj, że rozpoczynając sprzedaż poprzez serwis aukcyjny nie dysponujesz opiniami kupujących o sobie. Nie trzeba koniecznie chwalić się, że właśnie rozpoczynasz przygodę z wielkim biznesem. Można po prostu powiedzieć o tym, że sprzedajesz jakieś przechodzone rzeczy, bo zbierasz na wakacje (nieważne, że wyjazd planujesz za 20 lat). Najważniejsze to być kompetentnym i uczciwym (nie wolno okłamywać klienta), ale pamiętaj, że należy chwalić swój towar. Jeśli to książka, to możesz np. napisać jakąś bardziej osobistą recenzję. Na początek warto zaoferować tzw. korzystną cenę, niskie ceny zawsze przyciągają kupujących. Celem pierwszych transakcji jest pewne "otrzaskanie się" oraz zdobycie pozytywnych komentarzy na swój temat.

W przypadku działalności usługowej najważniejsze jest dobre zaprezentowanie się - schludny ubiór, spokój, opanowanie to podstawa.

Warto pamiętać, że tak jak w szkole, tak i w biznesie nic nie przychodzi szybko. Działaj cierpliwie, dużo czytaj, snuj plany na bliską i daleką przyszłość. Nie rezygnuj z powodu byle niepowodzenia.

Rozwój, albo małe radości

Jeżeli uda się zrealizować 50 albo 100 transakcji w internetowym serwisie aukcyjnym i nadal będziesz chcieć działać, to warto pomyśleć o rozwoju.  Zapewne wszystkie starocie zostały już z domu wymiecione, a na Twoim koncie widnieje jakaś kwota pieniędzy (o ile nie została w głupi sposób wydana). To Twój kapitał początkowy !

Teraz musisz zdecydować, czy chcesz rozwijać swój mały biznes, czy wykorzystasz gotówkę na dodatkowe przyjemności.

Jeśli wybierasz to pierwsze: zamiast rejestrować działalność polegającą na udzielaniu korepetycji można podpisywać z klientem tzw. umowy o dzieło, które są całkowicie legalne. W ten sposób unikniesz kosztów w postaci składek ZUS i innych. Jeśli chcesz sprzedawać coś materialnego, to w zasadzie możliwe jest to tylko dla rzeczy używanych, które mogłyby być Twoją prywatną włanością, albo, które przetrzymasz min. pół roku. Na przykład - samochód można sprzedać bez konieczności zapłaty podatku dochodowego pół roku od daty jego nabycia.

Kiedy rejestrować firmę ?

Skoro czytasz dalej, to znaczy, że już nie warto się wycofywać. Jeśli jesteś w stanie wygenerować stabilnie ok. 500 zł. dochodu miesięcznie można myśleć o założeniu firmy. Sprawdź, czy jako osoba podlegasz składkom na ZUS - wystarczy zadzwonić. Miesięczna kwota składek dla osoby rozpoczynającej pierwszy raz działalność zmienia się, ale oscyluje wokół kwoty 300-500 zł miesięcznie. Jeśli to za dużo - pamiętaj, że działalność gospodarczą może założyć pracująca na etacie mama, tata, albo dziadek. Jeśli odprowadzają składki z jakiegoś źródła, to nie będą musieli tego robić w ramach własnej firmy. Mogą mianować swojego pełnomocnika.... na tym etapie już nic nie jest takie trywialnie proste - musisz pytać, dowiadywać się, szukać najlepszych rozwiązań. Gdyby było łatwo, to wszyscy prowadziliby własne firmy.

Jak się rozwijać ?

Tak naprawdę możliwości jest wiele, ale generalnie sprowadzają się one do zwiększania skali obrotów. Możesz rozpocząć produkcję czegoś, albo sprzedawać produkt wytwarzany przez kogoś innego. Możesz eksportować, albo importować. W usługach jest bardzo wiele możliwości. Tak naprawdę najtrudniej jest zacząć i przetrwać pierwsze 3-5 lat (znakomita większość firm właśnie w tym czasie upada).

Kilka słów na koniec

Nie inwestuj na początek dużo pieniędzy w wymarzoną restaurację, nie bierz kredytu w banku pod zastaw wszystkiego, co posiadasz. Inaczej podejmujesz bardzo duże ryzyko i odbierasz sobie radość ze zrealizowania pierwszej sprzedaży. Na to wszystko przyjdzie czas, kiedy choć trochę okrzepniesz. Wbrew pozorom życie ciągle stwarza nowe możliwości. Wystarczy chcieć i systematycznie działać w wymarzonym kierunku.

Powodzenia i zapraszam do komentowania !

Licencja: Creative Commons
0 Ocena