Powszechne opinie o trądziku są często mylne i rozprowadzane przez osoby, któe nie znają się na rzeczy. W tym artykule dowiecie się o często popełnianych błędach w walce z trądzikiem.

Data dodania: 2010-06-13

Wyświetleń: 2894

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Różne są opinie na temat leczenia trądziku. Na pewno słyszeliście niejedną plotkę na ten temat. Większość z nich bierze się z ludzkiej ignorancji lub też niewiedzy na temat powstawania trądziku. Po prostu osoby, które nigdy nie miały do czynienia z trądzikiem uważają, że to wina samych ludzi, że mają problemy ze skórą, ponieważ nie dbają o siebie np. poprzez brak higieny albo nieodpowiednie odżywianie. Ci co męczą się z trądzikiem dłużej wiedzą, że to mylne twierdzenie i sprawa jest bardziej skomplikowana niż się wydaje. Oto lista faktów i mitów o leczeniu trądziku:

1) Łagodniejszy trądzik można pozostawić samemu sobie

Jest to twierdzenie nie do końca słuszne. Każdą postać trądziku, i łagodniejszą i cięższą należy leczyć. Są przypadki gdy nawet po pojedyńczych pryszczach powstają blizny. Z drugiej strony nie należy przesadzać w leczeniu uporczywej dolegliwości bo może pogorszyć stan.

2) Trądzik jest chorobą nastolatków

Kolejny rozpowszechniony mit. Problemy z pryszczami mają w większości młodzi ludzie, ale zdarzają się, i to dość często osoby w wieku dorosłym, które mają problem z cerą. Problem ten dotyczy nawet kobiet po 30stce. Dlatego ważne jest aby nie pozostawiać trądziku samemu sobie i rozpocząć leczenie.

3) Najłatwiej jest wycisnąć

Z tym mitem po części się zgadzam. Większość osób, szczególnie nastolatków, nie pójdzie do szkoły z białą cystą na twarzy dlatego woli wycisnąć. Przeciwnicy mówią, że jest to szkodliwe dla skóry, ponieważ prowadzi do zmiażdżenia tkanki oraz jej wepchnięcia w skórę wraz z łojem i bakteriami, przez co stan zapalny zaostrza się, a dodatkowo łatwiej jest o powstanie blizny.Oprócz tego, jeżeli nie oczyścimy i odkażymy wcześniej pryszcza i rąk to spowodujmy rozsianie bakterii, przez co wokół jednej zmiany ropnej pojawią się kolejne. Wyciskanie zwiększa również ilość zaskórniaków. Często szybciej zagoi się pryszcz bez ingerencji niż wyciśnięty.

Moim zdaniem można wyciskać ale ważny też jest sposób. Mianowicie należy naciskać wokół zmiany skórnej a nie w nią. Aby uniknąć zakażenia należy przed i po odkazić alkoholem albo czymś odkażającym. Jednak jeśli nie istnieje potrzeba należy tego unikać.

4) Częste mycie pomaga w walce z trądzikiem

Jest to często popełniany błąd. Poprzez częste mycie twarzy mydłem i wodą powodujemy, że nasza skóra wysusza się, przez co zmuszamy ją do zwiększonej produkcji łoju i skóra zaczyna się błyszczeć oraz jest bardziej skłonna do powstawania trądziku. Zalecane jest mycie twarzy 1-2 dziennie rano i wieczorem łagodnymi żelami do twarzy specjalnie do tego przeznaczonymi.

5) Stres powoduje powstawanie pryszczy

Nie jest to do końca zbadane, ale powszechnie wiadomo jest, że długotrwały i silny stres wpływa negatywnie na ciało człowieka, więc zapewne także i na skórę.

6) Trądzik jest dziedziczny

Kwestia sporna. Moim zdaniem nie jest, ale istnieje prawdopodobieństwo odziedziczenia nadmiernego wydzielania łoju i rogowacenia ujść mieszków włosowych.

7) Trądzikiem można się zarazić

Nie! Nie jest to choroba zakaźna. To, że powstają pryszcze jest tylko kwestią nieprawidłowości jakim jest nadmierny rozwój i aktywność w rogowaceniu się ujść mieszków włosowych u osoby mającej problemy ze zmianami skórnymi.

8) Opalanie i słońce wpływają dobrze na cerę trądzikową

Jest zupełnie odwrotnie - pogarszają sytuację na twarzy. Opalanie powoduje jedynie ujednolicenie koloru skóry przez co zmiany są mniej widoczne, jednak nie usuwają problemu. Słońce wysusza i niszczy skórę co pogarsza sytuacje na twarzy. Może również powodować blizny w postaci ciemnych plam na skórze. Dlatego np. niektóre leki na trądzik wymagają  unikania słońca (np. Acne-derm)

9) Trądzik jest winą nieodpowiedniej diety

Również kwestia sporna. Część uważa, że dieta ma duży wpływ na naszą cerę. Po części się z tym zgadzam, to co jemy odbija się na naszym zdrowiu. Jednak myślę, że jeżeli czasami zjemy sobie coś ostrego, tłustego albo jakąś czekoladę to nic się nie stanie. Należy znać umiar.

10) Masturbacja oraz nadmiar lub brak seksu mogą powodować zmiany na skórze

Nasza aktywność seksualna nie ma żadnego wpływu na naszą cerę.

11) Osoby z problemami skórnymi nie powinny używać kosmetyków

Zależy jaki kosmetyk, do czego i jakie ma działanie. Najlepiej skontaktować się z lekarzem.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena