To co odróżnia umowę o dzieło od umowy o pracę i umowy zlecenia to przede wszystkim jej charakter. Umowa o dzieło jest umową skutku zaś dwie pozostałe starannego działania. Wynagrodzenie w umowie o dzieło przysługuje za wykonanie określonej czynności/ dzieła.

Data dodania: 2010-05-25

Wyświetleń: 2484

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Umowa o dzieło wbrew powszechnym opiniom obwarowana jest wieloma warunkami i ograniczeniami. Przykładowo jeśli pracownik pracuje w miejscu wskazanym przez pracodawcę to ciążą na pracodawcy obowiązki z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy ( chyba że zostanie ustalone że pracownik wykona usługę poza zakładem pracy w wybranym przez siebie miejscu).

To co decyduje z jaką umową mamy do czynienia jest treść tej umowy. Nawet więc jeśli pracodawca zawrze z nami umowę o dzieło a z treści będzie wynikać że mamy do czynienia z umową o pracę to faktycznie będzie to umowa o pracę ,a na pracodawcy ciążą z tego tytułu określone zobowiązania.

Różnia między umową o dzieło a umową zlecenia jest łatwa do wychwycenia - przedmiotem umowy o dzieło będzie „rozdanie 500 ulotek" a umowy zlecenia „rozdawania ulotek". Twórca zatrudniony na podstawie umowy o dzieło otrzymuje zaś wynagrodzenie za przeniesienie praw autorskich do dzieła. Umowa o dzieło określa jedynie warunki wykonania dzieła/ utworu.

Koszty uzyskania przychodu przy umowie o dzieło wynoszą standardowo 20% przychodu. Większa stawka w wysokości 50% obowiązuje gdy przychód związany jest ze zbyciem praw aytorskich - w przypadku umowy o dzieło czy zamówienia na dzieło.

Osoba zatrudniona na tej podstawie niestety pozbawiona jest świadczeń socjalnych takich jak ubezpieczenie emerytalne, ubezpieczenie rentowe czy ubezpieczenie chorobowe. Co ważne w razie wyrządzenia szkody zatrudniony na podstawie umowy o dzieło odpowiada całym swym majątkiem.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena