Problem koszy na ulicach naszych miast istnieje od zawsze. Jest ich za mało, są brzydkie, zdewastowane, brudne, przepełnione. Rozwiązanie tych wszystkich, z pozoru prostych, zagadnień nie jest łatwe. Z problemem tym postanowiły zmierzyć się władze Wrocławia. Aby uporządkować małą architekturę w mieście

Data dodania: 2010-05-18

Wyświetleń: 2030

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

(kosze na śmieci, ławki, koszopopielnice, słupki, stojaki rowerowe itp.) opracowano katalog „mebli miejskich”, który pomoże w utrzymaniu ładu, jednolitej stylistyki oraz w propagowaniu ładnych wzorów.

            Wszystkie jednostki organizacyjne podległe miastu zostały zobowiązane do przestrzegania wytycznych zawartych w opracowanym katalogu. Katalog zawiera kilkadziesiąt projektów ławek, kosze na śmieci, kwietników, koszopopielnic, barierek, stojaków na rowery, słupków przystankowych, słupków i barierek - wszystkie utrzymane w jednej stylistyce. Władze Wrocławia mają nadzieje, że uda się namawiać inwestorów prywatnych do stosowania wzorów małej architektury umieszczonych w katalogu. Kilka projektów opracowali wrocławscy projektanci. Przykładem niech będzie stojak na rowery, który powstał w wyniku konkursu we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych i został wybrany przez miejskiego oficera rowerowego.

Design projektów z wrocławskiego wzornika cechuje prostota i funkcjonalność. W zróżnicowanym architektonicznie Wrocławiu mała architektura ma być jednolita i ustandaryzowana. Stal, drewno i beton to materiały, których najczęściej użyto w projektach zatwierdzonych do katalogu. Kosze na śmieci, ławki, koszopopielnice, kwietniki, stojaki rowerowe, słupki zaproponowane przez najlepszych producentów w jednolitej kolorystyce – dominują szarości, będą naprawdę ładnym i funkcjonalnym uzupełnieniem przestrzeni miejskiej. Plastyk miejski, zapowiada, że wrocławski katalog nie jest zamknięty na nowe pomysły i projekty. Jeśli pojawią się wzory małej architektury utrzymane w podobnej stylistyce, mogą zostać dodane do katalogu.

Interesującym pomysłem jest umieszczenie na prawie wszystkich elementach małej architektury stałego elementu. Jest nim litera „W” – „W” jak Wrocław. Nowe elementy małej architektury pojawiły się już w niektórych dzielnicach Wrocławiu. Na Starym Mieście i w Śródmieściu zostały zamontowane nowe kosze na śmieci i koszopopielnice. Na wielu przystankach w rejonie centrum zostały wymienione słupki z rozkładami jazdy.

Przypuszczam, że inicjatywę władz Wrocławia będą śledziły inne miasta i już niedługo wezmą z nich przykład. Niebawem – w czerwcu 2010r. w Warszawie odbędzie się konferencja Dni Designu Miejskiego "Design 4citylife", na której przedstawiciele samorządów, architekci, urbaniści, projektanci oraz producenci urządzeń miejskich będą mogli wymienić doświadczenia, zapoznać się z najnowszymi trendami oraz najnowocześniejszymi technologicznie i projektowo rozwiązaniami. W czasie targów odbędą się Seminaria skierowane przede wszystkim do profesjonalistów. Ich celem jest upowszechnianie dobrych praktyk w dziedzinie zagospodarowywania przestrzeni publicznej oraz wypracowywanie w trakcie wykładów i dyskusji optymalnych modeli działania umożliwiających skuteczne pozyskiwanie i sprawną realizację projektów. Miejmy nadzieję, że efekty wymiany doświadczeń zobaczymy niebawem na ulicach naszych miast. Kosze metalowe, ławki parkowe, stojaki na rowery, koszopopielnice będą ładne, estetyczne, funkcjonalne i będzie ich wystarczająco dużo.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena