Czy wiesz, że mózg pracuje zgodnie z zasadą synergii? Oznacza to, że dla twojego mózgu jeden plus jeden równa się więcej niż dwa.

Data dodania: 2010-05-13

Wyświetleń: 2858

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zasada synergii jest na tyle ważna i ma tak wielki wpływ na sposób naszego postrzegania oraz analizowania informacji, że warto poświęcić jej więcej uwagi.

Niektórzy porównują mózg człowieka do działania programu komputerowego. Nic bardziej mylnego. Programy komputerowe, gdy pracują na błędnych danych, generują błędny wynik. Twój mózg, wykorzystując zasadę synergii, działa zupełnie inaczej.

Niezależnie od tego, jakie dane mu dostarczysz, zostaną one wzmocnione, zmultiplikowane i, na poziomie nieświadomym, poddane dalszej obróbce. Mózg skorzysta przy tym z posiadanych już informacji: z twojego systemu przekonań, umiejętności i zasad. Weźmie pod uwagę zasłyszane dawno opinie, zdanie twoich bliskich,  twoje doświadczenia. Dlatego końcowy efekt pracy mózgu różni się od wyniku pracy komputera.

Jeśli komputer pracuje zgodnie z zasadą GIGO (Gabarage In - Gabarage Out), o mózgu możemy powiedzieć, że stosuje efekt GIGG (Gabarage In - Gabarage Grows).

Kiedy do mózgu nawrzucasz śmieci

Wyobraź sobie, że masz plan, który ma zmienić twoje życie. Chcesz rozpocząć studia i jest to pierwszy krok do wymarzonej kariery. Opracowałaś go w najdrobniejszych szczegółach. Poświęciłaś wiele uwagi źródłom finansowania, organizacji pracy i wypoczynku. Opowiadasz o zamiarach swojej rodzinie, potem przyjaciółkom. Pełna optymizmu nie przypuszczasz nawet, jak bardzo ich opinie wpłyną na sposób twojego myślenia. - Po co ci kolejny problem - mówi mama. - Skończyłaś przecież studia, lepiej sobie odpocznij, dziecko -dodaje. - Naprawdę ci się chce? - przyjaciółka kręci głową z niedowierzaniem. -Stracisz kilka lat i możesz nic nie zyskać. A twój narzeczony nie ukrywa dezaprobaty. - Jak to, przecież powinnaś wolny czas poświęcać naszemu związkowi! Co ja będę robił w weekendy, gdy ty pójdziesz na uczelnię? A jeśli będziemy chcieli mieć dziecko? jak sobie to wyobrażasz?

Siadasz wieczorem w fotelu i zaczynasz myśleć. No, tak. O dobrego faceta teraz trudno a narzeczony jest taki kochany! Joasia z twojego działu ma dwa fakultety i wciąż koryguje faktury. W zasadzie planowałaś podróżować, więc wolne weekendy są niezbędne. No, i dziecko. Zaniedbane, opuszczone przez matkę, i co powie na to teściowa?

Inny scenariusz? -To wspaniale - mówi mama. - Jestem z Ciebie dumna! Koleżanka wprawdzie marudzi - Po co ci to? - ale nie potrafi ukryć zazdrości i widać, jak jest podekscytowana. - Może i ja powinnam zacząć swoje wymarzone studia podyplomowe? A narzeczony kupuje butelkę wina i przygotowuje uroczysta kolację z toastem za ambitną przyszłą żonę.

Dlatego zasada synergii jest fundamentalną zasadą, jaką powinniśmy stosować przy doborze informacji wprowadzanych do umysłu. To, jak się czujesz, jak postrzegasz siebie, jak widzisz świat wokół siebie jest wynikiem efektu synergii.

Jeśli obracasz się w świecie osób pozytywnie nastawionych, motywujących i inspirujących, gdy do umysłu wprowadzasz dobrą energię i optymistyczne myśli zwycięzcy, twój mózg multiplikuje te myśli i staje się twoim sprzymierzeńcem w realizacji zamierzeń. Tryskasz wówczas pomysłami, działasz, nie zniechęcasz się, rozwiązujesz problemy i znajdujesz nowe możliwości.

Jeśli negatywne informacje, które otrzymujesz z otoczenia, są wzmocnione przez twój system przekonań i doświadczeń, trudno jest wyrwać się z błędnego koła efektu GIGG. Mózg generuje obrazy destrukcyjne, zniechęcające, obniżające efektywność działań, demotywujące. Wzmacnia przekonania o niemożliwości, niemocy, bezsensu.

To dlatego musisz bardzo uważać, jakie programy telewizyjne oglądasz, z jakimi ludźmi przebywasz, z kim się spotykasz, o czym stale opowiadają twoje przyjaciółki i jakie obrazy budujesz na tej podstawie w swojej głowie, jakie uczucia rodzą się w tobie podczas takich spotkań.

Jak możesz zmaksymalizować korzyści płynące z efektu synergii:

- Koncentruj się na postawionych sobie celach.

- Obserwuj i reaguj na efekt GIGG.

- Naucz się rozpoznawać i dobierać odpowiednie informacje dla twego mózgu.

- Naucz się tej nowej umiejętności i stosuj w każdej życiowej sytuacji.

- W każdej sytuacji dostrzegaj pozytywne elementy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena