Podwykonawca, który podpisał umowę z wykonawcą, może ubiegać się o udzielenie gwarancji zapłaty za roboty budowlane. Bezpośrednio do inwestora, takie żądania nie mogą być skierowane.

Data dodania: 2010-05-09

Wyświetleń: 1725

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Podwykonawca, który podpisał umowę z wykonawcą, może ubiegać się o udzielenie gwarancji zapłaty za roboty budowlane. Bezpośrednio do inwestora, takie żądania nie mogą być skierowane.


Obowiązująca do kwietnia nowelizacja kodeksu cywilnego udzieliła nowe uprawnienia podwykonawcom robót budowlanych. Mogą oni ubiegać się o otrzymanie dodatkowej ochrony poprze udzielenie im gwarancji zapłaty za wykonaną pracę. Do tej pory uprawnienie to przysługiwało jedynie wykonawcą robót. Co do tego do kogo podwykonawca może wystąpić o udzielenie mu dodatkowej ochrony w praktyce pojawia się wiele problemów oraz wątpliwości. Może on wystąpić bezpośrednio do inwestora ze swoim roszczeniem - tak uważa część prawników.


Wykaz kosztów

W wobec solidarnej odpowiedzialności inwestora oraz generalnego wykonawcy za zapłatę honorarium podwykonawcą nie można wykluczyć takiego ryzyka. Do listy kosztów inwestycji przezorni inwestorzy powinni dopisać koszty udzielenia gwarancji zapłaty na rzecz podwykonawców. Nie można wykluczyć, że za sprawą nowych przepisów, inwestor poniesie odpowiedzialność w zakresie gwarancji dwukrotnie - raz wykonując żądanie generalnego wykonawcy, a drugi raz - podwykonawcy.

Prawnicy, którzy reprezentują takie stanowisko w zakresie uprawnień podwykonawców zauważyli jednak, że przy takim układzie, racjonalny ustawodawca obciąża inwestora obowiązkiem ponoszenia podwójnych kosztów dotyczących gwarancji zabezpieczających płatności za te same roboty budowlane.
Wątpliwości w tej kwestii powinny rozstrzygnąć sądy, lub zmiana przepisów opierająca się na wyraźnym wyłączeniu podwojonej odpowiedzialności inwestora za podwykonawców.

Już na dzień dzisiejszy podwykonawca nie może przedstawiać swojego żądania o udzielenie mu gwarancji zapłaty bezpośrednio inwestorowi, a jedynie, wykonawcy, który zleca pracę.
W zawiązku z tym prawnicy uważają, że zmiana przepisów nie jest konieczna.

Przepisy nie muszą być zmienione

Zdaniem większości prawników zmiana przepisów nie jest konieczna, bowiem już dziś podwykonawca nie może przedstawić swojego żądania o udzielenie mu gwarancji zapłaty bezpośrednio inwestorowi, a jedynie wykonawcy, który zlecił mu pracę.
Z roszczeniem w zakresie udzielenia gwarancji dalszy wykonawca powinien wystąpić do podmiotu, z którym zawarł umowę. Podmiot ten ponosi odpowiedzialność za terminową zapłatę wynagrodzenia, jak również może udzielić na żądanie podwykonawcy odpowiedniej gwarancji zapłaty. W takim przypadku inwestor nie będzie musiał ponieść dodatkowych kosztów. Nie oznacza to, że inwestor w ogóle jest zwolniony z obowiązku wypłaty wynagrodzenia podwykonawcy. Jeżeli wyrazi zgodę na zawarcie z nim umowy przez wykonawcę, to wspólnie z wykonawcą będzie ponosił solidarną odpowiedzialność za zapłatę wynagrodzenia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena