Wiele osób ma problem z doborem funduszy inwestycyjnych do swojego portfela, obawiając się nadmiernego ryzyka. Tym czasem rozumienie zasad działania funduszy i ich strategii takie ryzyko ogranicza. Zobaczmy zatem, jak kształtuje się podział funduszy inwestycyjnych.

Data dodania: 2010-04-30

Wyświetleń: 2726

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

Fundusze akcji - fundusze akcji są w ostatnich latach najbardziej zyskowną grupą funduszy inwestycyjnych. W swoich portfelach mają od 60% do nawet 100% aktywów w akcjach. Fundusze te są podatne na duże wahania cen jednostek - jednego dnia wartość portfela potrafi się zmienić nawet o parę punktów procentowych.

W krótkim terminie zdarzają się mocne korekty, które w ciągu miesiąca mogą znieść aktywa o 20 - 30%. Dlatego tak ważnym elementem jest mieć dostęp do fachowej wiedzy i porady.

Gdy pod koniec lipca 2007 roku wypłacałem jednostki z funduszu inwestycyjnego w jednym z banków, doradca spytał dlaczego to robię? Odpowiedziałem, że wycena jednostek jest tak wysoka, rynek tak rozgrzany i cykliczne przesilenie jest tak blisko, iż lepiej nie trzymać pieniędzy w tym okresie w akcjach. Otrzymałem odpowiedź, że słyszy to już od roku a i tak cały czas akcje idą w górę. Otóż musisz sobie zdawać sprawę, że rynek akcji nie idzie cały czas w górę. Na rynku średnio 2-3 razy w roku zdarza się duża korekta.


W tym roku może ich być więcej. Hossa też nie będzie trwała wiecznie. Po hossie zawsze przychodzi bessa, przeważnie niespodziewanie. Tak było ostatnio w 2000 roku. Bessa bardzo szybko uszczupliła majątki Polaków. Mając fachową wiedzę bardzo szybko „pokochasz" fundusze inwestycyjne i zaczniesz do nich podchodzić z pasją. A pasja jest w życiu jedną z najcenniejszych rzeczy.

Fundusze hybrydowe - zaliczamy do nich fundusze zrównoważone, stabilnego inwestowania czy ochrony kapitału. Fundusze hybrydowe posiadają w swoim portfelu część akcyjną i część bezpiecznych aktywów (obligacje, inne środki pieniężne). Fundusze zrównoważone zawierają od 40 - 70% akcji, fundusze stabilnego inwestowania od 30 - 50% akcji, fundusze ochrony kapitału przeważnie mają w portfelu 20 - 30% akcji.


Rzecz bardzo istotna - otóż, w czasie spadków na giełdzie fundusze te nie są całkowicie bezpieczną inwestycją. Spadek cen jednostek jest po prostu stosunkowo mniejszy niż w przypadku funduszu akcyjnego. I odwrotnie, w czasie wzrostów fundusze te zarabiają mniej niż fundusze akcyjne. Są więc formą podzielenia kapitału między akcjami i bezpiecznymi instrumentami.

Fundusze obligacji - fundusze inwestycyjne bardzo bezpieczne, stabilne. Są przeznaczone zwłaszcza dla osób, które nie lubią ryzyka inwestycyjnego, ale także dla tych, inwestujących w akcje do zamiany jednostek podczas spadków giełdowych. Fundusze te zarabiają średnio od 3 - 6% rocznie.

Fundusze rynku pieniężnego - również bardzo bezpieczny rodzaj funduszy. Środki są lokowane głównie w krótkoterminowe papiery dłużne, bony skarbowe czy depozyty bankowe. Fundusze te można również wykorzystać w czasie korekty giełdowej i dokonywać konwersji jednostek. Fundusze rynku pieniężnego dają stopę ok. 3 - 4% rocznie

Licencja: Creative Commons
4 Ocena