Komunikatory internetowe. Czym są i do czego służą z pewnością wie każdy internauta. Większość z Was korzysta lub korzystało z jakiegoś komunikatora. Dlatego też w niniejszym artykule skupię się nie na samych komunikatorach, a bardziej na jednej z funkcjonalności udostępnianej w tych popularnych i niezwykle przydatnych narzędziach komunikacji.

Choć funkcjonalność ta zyskała na popularności za sprawą komunikatorów internetowych, to znajdziemy ją również w innych miejscach sieciowych takich jak chociażby serwisy społecznościowe.

O jaką funkcjonalność "chodzi"? Zna ją zapewne każdy użytkownik komunikatora Gadu-Gadu. Chodzi o opisy, czyli możliwość prezentacji krótkiej treści w profilu użytkownika komunikatora lub serwisu społecznościowego. Śmiało można powiedzieć, że opisy zawładnęły internautami. Funkcja ta stała się popularną formą wyrażania swoich uczuć i emocji. Przy jej użyciu internauci wyrażają swój nastrój, polecają swoim znajomym różnego rodzaju treści oraz promują własne strony internetowe lub blogi. Użytkownicy komunikatorów korzystają z możliwości prezentacji opisów bardzo często. Nierzadko zdarza się, że opisy Wasze i Waszych znajomych zmieniają się kilka razy dziennie. W serwisach społecznościowych opisy również są popularne, jednak tą popularnością ustępują komunikatorom internetowym. Tutaj częstotliwość zmiany opisów jest mniejsza. Wynika to z faktu, że do naszego ulubionego serwisu społecznościowego logujemy się ze znacznie mniejszą częstotliwością niż do naszego komunikatora. Komunikator na ogół uruchamiamy kilka razy dziennie lub w ogóle go nie wyłączamy przez cały czas jak korzystamy z komputera. Za narzędziem tym mamy więc stały kontakt i częściej zmieniamy swoje opisy.

Skąd pomysł na fajny opis?

Wiele osób często wyświetla w swoich profilach fajne i oryginalne opisy dopasowane do ich aktualnego nastroju czy samopoczucia. Są to opisy dotyczące różnych kategorii tematycznych. Od smutnych po śmieszne i rymowane, optymistyczne, pesymistyczne, miłosne, a także romantyczne. Czy to oznacza, że osoby te są twórcze i wymyślają te opisy na własne potrzeby? Jest to możliwe jednak mało prawdopodobne. Wiele osób po prostu pobiera te opisy z serwisów, które gromadzą tego rodzaju treści i udostępniają je do pobrania internautom. Jeśli więc w danej chwili nic ciekawego nie przychodzi Ci do głowy, a chciałbyś bądź chciałabyś zaprezentować w swoim profilu jakąś fajną treść, to skorzystanie z serwisów z opisami na GG lub inne komunikatory może okazać się najlepszym rozwiązaniem.

Licencja: Creative Commons