Dziś mało kto pomyśli o tym, że złoto to nie tylko kruszec, z którego wyrabia się biżuterię, ale także lekarstwo na niektóre dolegliwości. Leczenie złotem wydaje się zabobonem, choć w czasach nam odległych nie tylko stosowano je w medycynie, ale wierzono, że zapewnia ono nieśmiertelność.

Data dodania: 2010-04-22

Wyświetleń: 6864

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Leczenie złotem wydaje się zabobonem, choć w czasach nam odległych nie tylko stosowano je w medycynie, ale wierzono, że zapewnia ono nieśmiertelność.

Jak było kiedyś

W starożytności złoto stosowano było jako dodatek do pokarmu i płynów. Przykładowo w Egipcie pito płynne złoto trzy razy dziennie, wierząc, że zapewni ono długowieczne życie, młodość, wigor oraz że złoto jest lekarstwem na różne choroby.

Jak jest dziś

Potocznie panuje przekonanie, że jeśli noszona biżuteria ze złota pozostawia na skórze czarne ślady (czernienie złota) i nie jest to wynikiem ścierania się materiału, to za ten stan odpowiadają takie choroby organizmu, jak: nerwica, choroby wątroby, choroby serca, problemy z hormonami głównie tarczycy, czy brak potrzebnych witamin i minerałów. Wielu z nas obserwuje pozostawianie śladów przez złoto w okresie osłabienia, wzmożonego wysiłku czy stresu. Jednak specjaliści ostrzegają, że nie należy przywiązywać się do tych teorii - konieczna jest wizyta u lekarza w celu prawidłowego zdiagnozowania, jeśli podejrzewamy, że coś nam dolega.

Złoto a medycyna

Obecnie złoto stosowane jest przede wszystkim w leczeniu chorób nowotworowych (powstało 100-stronicowe opatentowane dzieło wyjaśniające oraz opisujące metodę leczenia złotem). Ale złoto to także pomoc przy chorobach zakaźnych, wenerycznych i reumatycznych. Pomoże przy wypadaniu włosów czy przy leczeniu ropni i liszajów. Podobnie jak srebro, cynk oraz miedź działa przeciwgrzybicznie, przeciwbakteryjnie i przeciwalergicznie. Preparaty ze złota uleczą trądzik. Do tego złoto pomoże w okresach wzmożonego wysiłku intelektualnego (np. przy nauce), ponieważ wpływa na funkcje mózgu.

Zwolennicy teorii leczenia złotem spośród leczniczych właściwości tego metalu wymieniają także alkoholizm, narkomanię, otyłość, zaburzenia trawienia, nerwicę, depresję oraz stany lękowe jako schorzenia, dla których złoto może być lekarstwem. Nanocząstki złota, czyli drobinki o wielkości kilkunastu nanometrów, gdzie jeden nanometr to miliardowa część metra, wykorzystuje się w medycynie przy badaniu kości w celu wykrycia mikropęknięć kości.

Złoto a kosmetyka

W kosmetologii czyste złoto, czyli o próbie 999, stosowane jest w zabiegach upiększających jako preparat skutecznie zmniejszający zmarszczki oraz likwidujący przebarwienia skórne. Osobom, których praca odbywa się za pośrednictwem komputera oraz osobom długo przesiadującym przed komputerem, zaleca się stosowanie specjalnej linii kosmetyków z dodatkiem złota, które służą do ochrony i pielęgnacji przepracowanych i zmęczonych oczu.

Dlatego też miały racje nasze babcie, które przy powstawaniu jęczmienia w oku, przykładały do niego złotą obrączkę. Zamiast pozbywać się złotych przedmiotów i starej biżuterii, oddawać je w skup złota, starej biżuterii, które zalegają w domowych szafkach, warto je mieć w domowej apteczce.

Jeśli nie wierzymy w lecznicze właściwości złota, możemy złotą biżuterię traktować jako amulet o niezwykłej mocy, jak dodawanie siły i energii, a także pewności siebie. Do dziś bowiem złoto kojarzone jest z bogactwem, a przede wszystkim z szacunkiem i uznaniem, o czym świadczy wykonywanie medali i oznaczeń z tego metalu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena