W dzisiejszych czasach nie tylko nadwaga jest problemem. Osoby z niską wagą też szukają pomocy lekarzy. Kilka podstawowych badań powinno jednak wyjaśnić, czy niedowage powoduje choroba czy nasze niedbalstwo.

Data dodania: 2010-04-01

Wyświetleń: 2112

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Niedowaga powodowana jest często przez stres, zabiegany styl życia i nadmiar obowiązków. Często nie możemy sobie pozwolić na prawidłowe odżywianie i zwyczajnie zapominamy o posiłkach. Zdarza się jednak tak, że niedowagę powodują różnego rodzaju choroby czy dolegliwości. Zatem zanim zdecydujemy się na jakąkolwiek dietę wysokokaloryczną, powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

Lekarz lub fizjolog żywienia powie nam, czy nasza niedowaga jest spowodowana chorobą czy zwykłym niedbalstwem. Lista dolegliwości, które mogą powodować niedowagę jest bardzo długa i nie sposób jej skonstruować. Poniżej wymieniamy kilka najpopularniejszych przyczyn chorobowych niedowagi.

Jeśli chudniemy w szybkim tempie, bądź nasza waga utrzymuje się na bardzo niskim poziomie może być to wina cukrzycy. W takim wypadku powinniśmy zbadać poziom glukozy we krwi. Suchość w ustach jest kolejnym symptomem, który może sugerować tą chorobę.

Często niedowaga jest kojarzona z nowotworami. Najczęściej te obawy są zupełnie nieuzasadnione. W młodym wieku nowotwory lite to rzadkość (chociaż się zdarzają), natomiast znacznie częstsze są chłoniaki i białaczki - jednakże w takim przypadku zwykle następuje gwałtowny spadek masy ciała. Nie ma to zastosowania u osób będących chudymi od lat. Jeśli jednak obawiamy się nowotworu, możemy zrobić na własną rękę dodatkowe badania. Kobiety powinny wykonać cytologię i badanie piersi w pierwszej kolejności.

W młodym wieku często ujawniają się choroby tarczycy. Aby mieć obraz całości, należy wykonać badanie TSH oraz zbadać fT3 oraz fT4. Są to hormony produkowane przez tarczycę. Możliwe, że ich poziom jest zbyt wysoki, co w prostej konsekwencji daje niedowagę.

Kolejną przyczyną do wykluczenia są... pasożyty. Lamblie to nie jedyne organizmy lubiące przyczaić się w naszych jelitach. W badaniach należy szukać: tasiemca, włosogłówki, owisków, etc. Pełne badanie parazytologiczne wyjaśni i takie wątpliwości. Z wielu problemów ten jest najłatwiejszy do usunięcia, bowiem choroby pasożytnicze leczy się bardzo łatwo.

Anemia z niedoboru żelaza nie jest błahym problemem, chociaż częstym. Należy koniecznie ją leczyć, bowiem może powodować groźne powikłania. Preparaty żelaza + dużo czerwonego mięsa w diecie powinno rozwiązać problem. Jeśli nasza dieta jest nieodpowiednia, to oprócz niedowagi będą występowały stany osłabienia.

Pamiętajmy, że kluczem do prawidłowej wagi, oprócz badań lekarskich powinna być prawidłowa, różnorodna i zbilansowana dieta. Bo jak przytyć, kiedy nie dostarczamy organizmowi właściwych dawek energii? Życzymy sukcesów w walce z niedowagą.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena